Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


Dwa pierwsze miejsca w Rajdzie Chorwacji dla Toyoty

Napisane przez dnia 28 kwietnia 2021

Po raz drugi w sezonie 2021 zespół TOYOTA GAZOO Racing odniósł podwójne zwycięstwo w rajdowych mistrzostwach świata. W debiutującym w cyklu Rajdzie Chorwacji walka trwała do ostatnich metrów. Ostatecznie zwyciężyli Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, a drugie miejsce zajęli Elfyn Evans i Scott Martin. Na mecie po 300 KM odcinków specjalnych rozdzieliło ich zaledwie 0,6 sekundy. Francuski duet prowadzi w klasyfikacji generalnej mistrzostw, a Toyota powiększyła przewagę wśród producentów.

Kierowcy Yarisów WRC od samego początku rywalizacji w Rajdzie Chorwacji liczyli się w walce o zwycięstwo. Sébastien Ogier na prowadzenie wysunął się w sobotę i przed ostatnim dniem miał 6,9 sekundy przewagi nad Elfynem Evansem. Francuz na dojazdówce do niedzielnych odcinków specjalnych miał niewielką stłuczkę z innym autem. Yaris WRC mistrza świata wystartował z lekko uszkodzonymi drzwiami i elementami aerodynamicznymi, ale nadawał się do dalszej jazdy.

Evans wygrał dwie pierwsze niedzielne próby i objął prowadzenie w rajdzie. Przed kończącym rajd tzw. Power Stagem miał 3,9 sekundy przewagi nad Ogierem. Francuz ostatni odcinek specjalny przejechał najszybciej ze wszystkich, od Evansa był szybszy o 4,5 sekundy i tym samym wygrał rajd o zaledwie 0,6 sekundy. To trzecia najmniejsza różnica na mecie w historii WRC.

To było rollercoaster emocji. Najważniejsze jest to, że nikomu po mojej kolizji nic się nie stało, bo o tym myślałem przez cały czas. Obawiałem się też, że mój samochód nie będzie nadawał się do dalszej jazdy, ale nie był aż tak bardzo uszkodzony. Nie wiem, czy wierzyłem w zwycięstwo, ale ja nigdy się nie poddaję i walczę do samego końca. Elfyn wykonał fantastyczną pracę, był niesamowicie szybki w niedzielę rano, ale my mieliśmy dobre tempo przez cały weekend. Cieszymy się, że znów dwie załogi Toyoty znalazły się na dwóch najwyższych stopniach podium” – powiedział Ogier, który wygrał dziewięć z 20 odcinków specjalnych rajdu.

Gratulacje zwycięzcom rajdu złożył Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation i założyciel zespołu. „Jestem dumny ze zwycięstwa naszej załogi w nowym dla wszystkich Rajdzie Chorwacji. Gratulacje dla Sébastiena i Juliena, którzy po kolizji nie mieli w pełni sprawnego auta, ale się nie poddali i ostatecznie wygrali. Elfyn i Scott też wykonali świetną robotę, finiszując na drugim miejscu” – powiedział.

Toyota powiększa przewagę

Taką walkę naszych kierowców o zwycięstwo ogląda się w niesamowitym napięciu. Elfyn popełnił drobny błąd na ostatnim zakręcie, pojechał zbyt szeroko i to tam stracił wygraną, ale obaj z Sébastienem spisali się rewelacyjnie. Jesteśmy szczęśliwi i dumni z tego, czego oni dokonali w ten weekend, a także z tego, że dojechali na dwóch najwyższych miejscach. To niesamowity wynik dla zespołu” – powiedział Jari-Matti Latvala, szef zespołu Toyoty.

W klasyfikacji producentów TOYOTA GAZOO Racing prowadzi z przewagą aż 27 punktów. Wśród kierowców liderem ponownie został Sébastien Ogier, który z Chorwacji wyjeżdża z kompletem punktów. Evans jest trzeci ze stratą 10 punktów, a Kalle Rovanperä, który rozpoczynał rajd jako najmłodszy lider WRC w historii, jest teraz piąty. Młody Fin po wypadku na pierwszym odcinku specjalnym w piątek musiał wycofać się z rywalizacji. I on, i jego pilot Jonne Halttunen wyszli z auta bez szwanku, ale uszkodzona klatka bezpieczeństwa w ich Yarisie WRC oznaczała, że nie mogli brać udziału w dalszej części rajdu.

Kolejny udany start ma za sobą Takamoto Katsuta, jeżdżący Toyotą Yaris WRC w barwach TGR WRC Challenge Program. Pilotowany przez Dana Barritta japoński kierowca wygrał dwa odcinki specjalne i po raz trzeci w sezonie dojechał do mety na szóstej pozycji. Taką samą lokatę zajmuje w klasyfikacji generalnej cyklu.

Kolejną rundą w kalendarzu mistrzostw świata jest Rajd Portugalii. Rozgrywana na szutrowych drogach impreza odbędzie się w dniach 20-23 maja.

Wyniki Rajdu Chorwacji

1. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) 2h51m22.9s
2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) +0.6s
3. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) +8.1s
4. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m25.1s
5. Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (Ford Fiesta WRC) +3m09.7s
6. Takamoto Katsuta/Dan Barritt (Toyota Yaris WRC) +3m31.8s
7. Gus Greensmith/Chris Patterson (Ford Fiesta WRC) +3m58.8s
8. Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 Coupe WRC) +4m28.2s
9. Mads Østberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 Rally2) +10m00.8s
10. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta Rally2) +10m29.3s
Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) – wycofanie