Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


FABIA Rally2 nowej generacji sprawdzona w ekstremalnych testach zimowych

Napisane przez dnia 23 lutego 2022

Podczas gdy obecna wersja ŠKODY FABIA Rally2 evo rozpoczęła sezon 2022 od zwycięstwa w serii WRC2, w Rajdzie Monte Carlo, prace nad nową generacją modelu już trwają.

Dział ŠKODA Motorsport poddał nową ŠKODĘ FABIA Rally2 testom w ekstremalnych warunkach pogodowych w północnej Finlandii. Na drogach pokrytych śniegiem, przy temperaturach dochodzących do minus 14 stopni Celsjusza, Mistrz Świata w kategorii WRC2 Andreas Mikkelsen, gwiazda WRC Kris Meeke i fiński mistrz rajdowy Emil Lindholm, usiedli za kierownicą nowego modelu, aby sprawdzić, jak poradzi sobie w warunkach ostrej zimy.

Ujęcia z przejazdu można zobaczyć na FILMIE.

Ekstremalne upały i skandynawskie mrozy

Zespoły klientów ŠKODA Motorsport na całym świecie i ich samochody stawiają czoła różnym warunkom pogodowym: upałowi w Afryce, ulewnym deszczom w Azji czy mrozom w północnej Skandynawii. Ze względu na przepisy, samochody kategorii Rally2, takie jak ŠKODA FABIA Rally2 evo, muszą być zdolne wytrzymać te warunki przy ograniczonych adaptacjach technicznych.

Nową generację ŠKODY FABIA Rally2 testujemy na tak wielu nawierzchniach i w tak wielu warunkach, jak to możliwe. Dzięki temu nic nie zaskoczy zespołów korzystających z naszych pojazdów, gdy samochód rozpocznie rajdowe zmagania – mówi Jan Krasula, lider projektu rozwoju samochodu rajdowego ŠKODA Motorsport.

Po zakończonych sesjach testowych na wszystkich rodzajach dróg asfaltowych i szutrowych, Jan Krasula i jego ekipa udali się w sam środek ekstremalnej zimy w północnej Finlandii.

Podczas trwających pięć dni testów, temperatura za kołem podbiegunowym spadła do minus 14 stopni Celsjusza. Za kierownicą samochodu testowego ŠKODA FABIA Rally2 zasiadało na zmianę trzech doświadczonych kierowców: mistrz WRC2 i rajdowy mistrz Europy FIA – Andreas Mikkelsen z Norwegii, kierowca rajdowy Kris Meeke z Irlandii Północnej oraz Emil Lindholm – rajdowy mistrz Finalndii. Po raz pierwszy mieli oni okazję prowadzić nową generację ŠKODY FABIA Rally2 na typowych dla Skandynawii oponach wyposażonych w kolce.

Celem było nie tylko przetestowanie trwałości modelu i osiągów poszczególnych elementów – między innymi części podwozia i fragmentów układu napędowego. Musimy również upewnić się, że załoga otrzyma odpowiedni poziom komfortu w kokpicie, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno. Temperatura wewnątrz pojazdu nie może spaść poniżej pewnego poziomu, a jednocześnie niedopuszczalne jest zaparowanie przedniej szyby – dodaje Jan Krasula.

Kierowcy zadowoleni z wyników nowej ŠKODY FABIA Rally2

Mój odbiór nowej generacji auta był bardzo pozytywny już na asfalcie i szutrze. Po ostatnich testach na śniegu mogę powiedzieć to samo. Zdecydowanie jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o rozwój nowej ŠKODY FABIA Rally2 – mówi Andreas Mikkelsen.

Cały test przebiegł zgodnie z planem. Poczyniliśmy znaczne postępy i wzbogaciliśmy się o kolejne ważne spostrzeżenia. Inżynierowie ŠKODA Motorsport próbowali różnych konfiguracji technicznych. Jazda samochodem ŠKODA FABIA Rally2 dała mi dużo powodów do optymizmu i zadowolenia – dodaje Kris Meeke.

Nowa generacja ŠKODY FABIA Rally2 zadebiutuje w 2022 roku.