Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


Historyczny triumf duetu Nasser Al-Attiyah – Mathieu Baumel

Napisane przez dnia 18 października 2021

Reprezentujący barwy zespołu TOYOTA GAZOO Racing Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel wygrali Rajd Maroka 2021, jeden z najważniejszych sprawdzianów przed przyszłorocznym Rajdem Dakar.

Duet z Toyoty Hilux jest najbardziej utytułowaną załogą w historii marokańskiej imprezy.

Al-Attiyah wygrał Rajd Maroka po raz szósty w karierze. Dla Baumela to już siódmy triumf w tej imprezie, bo w 2011 roku był najszybszy w parze z innym kierowcą. Już przed startem tegorocznej edycji mieli wspólnie najwięcej zwycięstw, ale załoga z Toyoty Hilux zawiesiła poprzeczkę jeszcze wyżej. Rajd Maroka jest też szczególny dla Toyoty, która świętuje swój piąty z rzędu triumf w tej imprezie. Cztery z nich są autorstwem katarsko-francuskiego duetu, a w 2019 zwyciężył Giniel de Villiers z pilotem Alexem Haro. Toyota ma więcej zwycięstw w Rajdzie Maroka niż jakakolwiek inna marka.

Tegoroczny rajd od samego początku odbywał się pod dyktando załogi Al-Attiyah-Baumel. Wygrali prolog, byli też najszybsi na czterech z pięciu odcinków specjalnych i na mecie mieli czas o blisko 16 minut lepszy od drugiej załogi.

To był wspaniały rajd. Zespół pracował znakomicie, co bardzo nas cieszy. Prowadziliśmy od samego początku i kontrolowaliśmy sytuację w rajdzie przez cały dystans. Dzięki tej wygranej objęliśmy prowadzenie w Pucharze Świata FIA, co było naszym celem” – podsumował Al-Attiyah.

To dla mnie bardzo szczególne zwycięstwo. Wygrałem ten trudny rajd po raz siódmy, choć był nie mniej wymagający niż poprzednie edycje. Nasser prowadził auto perfekcyjnie i zdołaliśmy dojechać Hiluxem do mety bez najmniejszych problemów” – powiedział Baumel.

Jesteśmy bardzo dumni z wyników Nassera i Mathieu. Pokazali, dlaczego rywale się ich boją i tak ich szanują, czego najlepszym dowodem były zwycięstwa na niemal wszystkich próbach. Jesteśmy zadowoleni z naszej Toyoty Hilux, która spisała się znakomicie, pokazując pełnię swoich możliwości w zróżnicowanym terenie” – skomentował Glyn Hall, szef zespołu.

Rajd Maroka był niesłychanie udany dla innych kierowców w Hiluxach. W czołowej piątce znalazły się aż cztery załogi w rajdowej odmianie legendarnego picku-upa. Drugie miejsce zajęli Yazeed Al Rajhi i Michael Orr, a trzecie Lucio Alvarez z Armandem Monleonem. Na czwartym miejscu sklasyfikowano Ronana Chabota z Gillesem Pillotem.

Wyniki Rajdu Maroka:

1. Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel Toyota Hilux (TGR) 15hr 52min 10sec
2. Yazeed Al Rajhi/Michael Orr Toyota Hilux (Overdrive) +15min 58sec
3. Lucio Alvarez/Armand Monleon Toyota Hilux (Overdrive) +1hr 10min 52sec
4. Ronan Chabot/Gilles Pillot Toyota Hilux (Overdrive) +1hr 27min 58sec
5. Sebastian Halpern/Bernardo Graue MINI +1hr 34min 58sec