Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


JUKE przesuwa granice odważnego designu

Napisane przez dnia 25 września 2020

Od najnowocześniejszych technologii po ręcznie lakierowane drzwi i żywe zestawienia kolorów, Nissan pokazuje kunszt wykonania dwukolorowych egzemplarzy modelu JUKE, którego opcje kolorystyczne wybierane przez klientów pozwalają jeszcze lepiej uwydatnić osobowość tego modelu.

Zestawienia dwóch kolorów nadają modelowi JUKE wyrazistego charakteru i pozwalają kierowcom w idealny sposób wyrazić swój styl.

Zadanie stworzenia szerokiej palety kolorów nadwozia zostało powierzone studiu projektowania kolorów Nissana w Nissan Design Europe (NDE) w Londynie. Procesem precyzyjnego lakierowania zajęli się pracownicy zakładu w Sunderland. Zespół NDE w Londynie kierowany przez Lesley Busby, menedżerkę ds. kolorów w Nissan Design Europe, wybrał kolory i stworzył dwukolorowe zestawienia, które zostały włączone do bogatej palety kolorystycznej JUKE. Clare Errington, menedżerka działu lakierniczego w zakładzie Nissana w Sunderland, była odpowiedzialna za precyzyjne odtworzenie kolorów i nałożenie lakieru na nadwozie modelu JUKE w fabryce.

Lesley, Clare i ich zespoły pracowały przez ponad rok zanim z taśmy zjechał pierwszy samochód przeznaczony dla klienta i polakierowany zgodnie z rygorystycznym procesem, który zapewnia wierność kolorystyczną.

Dzieło sztuki hi-tech

Praca z jednostkami pomiarowymi mniejszymi niż grubość włosa wymaga mikroskopowej precyzji, która jest kluczem do sukcesu Nissana. Proces lakierowania samochodu osiąga niemal poziom tworzenia dzieła sztuki.

Specyfikacja jasno określa, jak kolor ma wyglądać na samochodzie, ile lakieru nałożyć oraz niezbędną jakość lakieru.

Aby zagwarantować bezbłędne wykonanie za każdym razem, konieczne jest bardzo rygorystyczne czyszczenie powierzchni. Należy usunąć nawet najdrobniejsze drobinki kurzu, aby mieć pewność, że lakier zostanie nałożony na idealnie czystą powierzchnię. Pracownicy działu lakierniczego noszą również niestrzępiące się ubrania, aby uniknąć zanieczyszczenia środowiska pracy i korzystają ze specjalnego oświetlenia, które umożliwia wysoce wykwalifikowanym kontrolerom jakości wykrycie i usunięcie wszelkich niedoskonałości przed ukończeniem procesu.

Musimy nieustannie się dostosowywać, aby odpowiadać na zmieniające się wymagania klientów” – mówi Clare Errington. „Kierujemy się sugestiami użytkowników samochodów naszej marki, dzięki czemu wiemy, w którym kierunku pójść, jak wykonywać naszą pracę i co robić, by jak najlepiej odpowiadać na ich oczekiwania. Linia produkcyjna to prawdziwa symbioza robotów i ludzi, którzy pracują w harmonii, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Końcowy wynik osiągany jest dzięki idealnej kombinacji technologicznej precyzji i kunsztu rzemieślniczego, która pozwala stworzyć zachwycające i niepowtarzalne egzemplarze modelu JUKE, które odpowiadają potrzebom klientów”.

Proces pokazuje, że Nissan przykłada ogromną wagę do każdego szczegółu, co potwierdza nietuzinkowy wygląd każdego dwukolorowego egzemplarza modelu JUKE, którego karoseria poddawana jest kompleksowej serii zabiegów. Począwszy od lakieru bazowego i precyzyjnej procedury zanurzania, przez uszczelniacz, aż po nakładanie lakieru na podwozie, każdy etap został zoptymalizowany tak, aby osiągnąć perfekcyjną kombinację wytrzymałości i piękna.

Wykorzystując cztery najnowocześniejsze kabiny lakiernicze w zakładach Nissana w Sunderland, które są częścią inwestycji przeznaczonych dla modelu JUKE o łącznej wartości 111 milionów euro, wykwalifikowani pracownicy nakładają na samochody po kilka warstw lakieru. Zaawansowany technologicznie proces zapewnia, że każdy pojazd wyjeżdża z fabryki z połyskującym, przyciągającym wzrok nadwoziem, które doskonale współgra z wyrazistym charakterem modelu.

Odważna personalizacja w celu sprostania zmiennym wymaganiom klientów

Lesley Busby wyjaśnia: „W drugiej generacji modelu JUKE chcieliśmy osiągnąć bardziej dojrzały wygląd i funkcjonalność. Jesteśmy pewni, że JUKE nie tylko ma wyrazisty styl, ale pozwala również kierowcy na pokazanie jego stylu”.

Dwukolorowe nadwozie jest trendem, który staje się coraz bardziej popularny wśród nabywców. 30% wszystkich klientów wybiera opcję dwukolorowego nadwozia w nowym Nissanie JUKE, a najpopularniejsze jest zestawienie białego perłowego lakieru z czarnym dachem.

Moda na dwukolorowe nadwozia wynika z potrzeby personalizacji. Kierowcy chcą wyrazić swój niepowtarzalny styl poprzez samochód, którym jeżdżą.

Aby sprostać wymaganiom klientów, po miesiącach projektowania, planowania i prac inżynieryjnych Nissan stworzył paletę oryginalnych kolorów lakieru. Marka oferuje aktualnie 11 kolorów nadwozia i 3 kolory dachu, co daje w sumie 15 różnych kombinacji kolorystycznych(1).

Wszystkie kolory, w tym flagowy, pomarańczowo-czerwony Fuji Sunset Red, zostały opracowane specjalnie dla modelu JUKE.

Klienci mogą w prosty sposób wybrać swoje zestawienie kolorów korzystając z internetowego konfiguratora, w którym można zobaczyć podgląd samochodu w wybranej wersji w widoku 360 stopni.

Kolor i wykończenie są kluczowe dla osobowości samochodu. 11 kolorów nadwozia modelu JUKE i 15 różnych zestawień kolorystycznych oznaczają, że każdy klient znajdzie coś dla siebie” – dodała Clare.