Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


Kalle Rovanpera i jego kolejne zwycięstwo w WRC

Napisane przez dnia 18 lipca 2022

Toyota GR Yaris Rally1 znów bezkonkurencyjna w rajdowych mistrzostwach świata, zajmując dwa pierwsze miejsca na podium.

Kalle Rovanperä wygrał Rajd Estonii i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji kierowców. Fiński zawodnik odniósł swoje piąte zwycięstwo w sezonie. Na drugim miejscu finiszował Elfyn Evans. Zespół TOYOTA GAZOO Racing jest liderem w klasyfikacji producentów.

Toyota GR Yaris Rally1 okazała się najskuteczniejszym autem rozgrywanego w zmiennych warunkach Rajdu Estonii. Kierowcy zespołu TOYOTA GAZOO Racing notowali najlepszy czas łącznie na aż 22 z 24 odcinków specjalnych tej imprezy i zajęli dwa najwyższe stopnie podium. Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen odnieśli swoje piąte zwycięstwo w tym sezonie, zdeklasowali rywali na dodatkowo punktowanym Power Stage’u i zdobyli w Estonii komplet punktów. Młody Fin, który rok temu także w Estonii odniósł swoje pierwsze zwycięstwo, prowadzi w klasyfikacji kierowców z przewagą aż 83 punktów po siedmiu rajdach.

To kolejny świetny wynik. W piątek podczas pierwszej pętli trudno było nam nadążyć za tempem narzuconym przez Elfyna, ale potem już jechaliśmy bardzo szybko. Ostatniego dnia rajdu mieliśmy do pokonania większy dystans niż zazwyczaj, a do tego pogoda sprawiła, że warunki były bardzo trudne przez ulewne deszcze. Wiedziałem, że w takich warunkach na Power Stage’u mogę nieco podkręcić tempo, zachowując margines bezpieczeństwa. Jazda sprawiała mi radość, a czas był rewelacyjny” – powiedział Rovanperä, który ostatni odcinek specjalny wygrał z przewagą 22,5 sekundy.

Gratulacje liderowi mistrzostw świata przekazał Akio Toyoda, prezes Toyota Motor Corporation i założyciel rajdowego zespołu. „To drugie zwycięstwo z rzędu, piąte w tym sezonie. Rok temu gratulowałem Kallemu, gdy został najmłodszym zwycięzcą w historii mistrzostw świata. Teraz ma już siedem zwycięstw, co mnie bardzo cieszy” – powiedział.

Toyota powiększa przewagę

Dzięki zwycięstwu Rovanpery oraz drugiemu miejscu Elfyna Evansa, a także rewelacyjnym wynikom na Power Stage’u zespół TOYOTA GAZOO Racing ma już 87 punktów przewagi w klasyfikacji producentów.

Kalle cały czas zaskakuje nas tym, czego jest w stanie dokonać. Im trudniejsze warunki, tym spisuje się lepiej. Cały zespół wykonał fantastyczną pracę. GR Yaris Rally1 jest niezawodny i szybki, co potwierdzają wyniki rajdu. Cztery nasze auta były w najlepszej szóstce tej imprezy” – skomentował Jari-Matti Latvala, szef zespołu.

 

Na piątym miejscu Rajd Estonii ukończył Takamoto Katsuta, startujący czwartym GR Yarisem Rally1 w barwach zespołu TGR Next Generation. Japończyk punktował w tym sezonie we wszystkich rajdach. Szóste miejsce zajął Esapekka Lappi, który wygrał dwa odcinki specjalne.

Rajdowe mistrzostwa świata przeniosą się z Estonii do Finlandii, gdzie w dniach 4-7 sierpnia na szutrowych drogach w okolicach miasta Jyväskylä zaplanowano ósmą rundę sezonu. Dla TOYOTA GAZOO Racing to domowy rajd, ponieważ baza zespołu znajduje się nieopodal parku serwisowego. Kierowcy w Toyotach wygrali cztery ostatnie edycje tej imprezy.

Wyniki Rajdu Estonii:

1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2h54m29.0s
2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1m00.9s
3. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1m55.7s
4. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +3m53.3s
5. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4m13.4s
6. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +4m49.1s
7. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 HYBRID) +5m09.2s
8. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia Rally2 evo) +11m01.8s
9. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally2) +11m27.1s
10. Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 evo) +13m04.8s