Duży SUV premium ma dziś nie tylko dobrze wyglądać, ale też sprawnie łączyć komfort, osiągi i rozsądne koszty użytkowania. Mercedes GLE na 2026 rok przeszedł szeroką modernizację, dlatego warto wiedzieć, co naprawdę się zmieniło, jakie silniki są dostępne w Polsce i czy hybryda plug-in ma sens w codziennej jeździe. Poniżej znajdziesz konkretne dane, ceny startowe oraz praktyczne wskazówki dotyczące wyboru wersji.
Najważniejsze informacje o Mercedesie GLE na 2026 rok
- Modernizacja obejmuje wygląd, system MB.OS, ekran MBUX Superscreen i nowe systemy wsparcia.
- Gama napędowa w Europie obejmuje diesle 286 i 367 KM, benzynową wersję 381 KM oraz hybrydę plug-in o mocy systemowej 435 KM.
- Cena startowa GLE w polskim konfiguratorze wynosi około 419 000 zł.
- Hybryda plug-in może przejechać na prądzie około 90-104 km według WLTP.
- Najbardziej uniwersalnym wyborem na długie trasy pozostaje GLE 350d lub 450d, a 450e opłaca się głównie przy regularnym ładowaniu.

Co przynosi odświeżony Mercedes GLE na 2026 rok
Nowy GLE nie jest całkowicie nową generacją, lecz bardzo szeroko zmodernizowaną odmianą obecnej konstrukcji. Zmiany objęły najważniejsze obszary, czyli design, elektronikę, komfort jazdy i gamę silników. Dzięki temu samochód zachował swoje praktyczne nadwozie, ale wyraźnie przesunął się w stronę cyfrowego luksusu.
Najłatwiej zauważyć zmieniony przód. Reflektory otrzymały charakterystyczne motywy gwiazd, a w wybranych konfiguracjach pojawiają się podświetlany grill i centralna gwiazda. To detal efektowny, choć moim zdaniem bardziej buduje wizerunek auta niż poprawia jego funkcjonalność.
Dużo ważniejsze są zmiany we wnętrzu. Standardowy MBUX Superscreen składa się z trzech ekranów o przekątnej 12,3 cala, a system operacyjny MB.OS ma obsługiwać bezprzewodowe aktualizacje i bardziej naturalną komunikację z kierowcą. Mercedes-Benz rozbudował również zestaw czujników, który może obejmować 10 kamer, do 5 radarów i 12 czujników ultradźwiękowych.
W europejskiej specyfikacji wyróżnia się także seryjny panoramiczny dach o powierzchni przekraczającej 1 m². Komfort poprawia zawieszenie AIRMATIC, a w bogatszych wersjach dostępny jest układ E-ACTIVE BODY CONTROL. Ten system steruje pracą każdego koła osobno i analizuje sytuację na drodze nawet 1000 razy na sekundę.
Silniki, osiągi i spalanie nowego GLE
W polskich realiach najważniejsza jest szerokość oferty. Mercedes nie ograniczył dużego SUV-a do jednego rodzaju napędu. Dostępne są diesle, benzyna i hybryda plug-in, wszystkie z napędem na cztery koła 4MATIC.
| Wersja | Rodzaj napędu | Moc | 0-100 km/h | Zużycie WLTP |
|---|---|---|---|---|
| GLE 350d 4MATIC | 3.0 R6 diesel mild hybrid | 286 KM | 6,2 s | 7,4-8,2 l/100 km |
| GLE 450d 4MATIC | 3.0 R6 diesel mild hybrid | 367 KM | 5,5 s | 7,4-8,2 l/100 km |
| GLE 450 4MATIC | 3.0 R6 benzyna mild hybrid | 381 KM | 5,3 s | 9,5-10,6 l/100 km |
| GLE 450e 4MATIC | 3.0 R6 plug-in hybrid | 435 KM systemowo | 5,6 s | 3,2-3,9 l/100 km plus energia elektryczna |
| GLE 580 4MATIC | 4.0 V8 benzyna mild hybrid | 537 KM | 4,5 s | 12,2-13,2 l/100 km |
Wersja GLE 580 jest podawana w europejskiej gamie, ale nie jest dostępna w Polsce. Dla polskiego klienta najciekawszy wybór rozgrywa się więc między dieslem 350d, mocniejszym 450d, benzynowym 450 i hybrydą 450e.
Diesle korzystają z 48-woltowego układu mild hybrid, który wspiera ruszanie, odzyskuje energię podczas hamowania i pozwala czasem płynąć z wyłączonym silnikiem spalinowym. Nie jest to jazda elektryczna na większym dystansie, ale system poprawia płynność pracy i ogranicza zużycie paliwa.
GLE 450e ma akumulator o użytecznej pojemności około 25,7 kWh. Według bieżących danych technicznych może pokonać na prądzie około 90-104 km w cyklu WLTP, ładuje się prądem przemiennym z mocą 11 kW, a szybkie ładowanie DC od 10 do 80 procent zajmuje około 29 minut. Trzeba jednak pamiętać, że wynik zależy od temperatury, prędkości i stylu jazdy.
Ile kosztuje Mercedes GLE 2026 w Polsce
Na wrzesień 2026 roku polski konfigurator Mercedesa pokazuje dla GLE cenę startową od około 419 000 zł. Osobna karta odmian benzynowych wskazuje kwotę od około 544 300 zł. Są to ceny wyjściowe, a nie koszt samochodu z popularnymi pakietami komfortu, większymi kołami i rozbudowanymi systemami bezpieczeństwa.
W przypadku tego modelu łatwo przekroczyć cenę katalogową o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dopłaty mogą dotyczyć między innymi lepszego nagłośnienia, reflektorów DIGITAL LIGHT, aktywnego zawieszenia, pakietów asystentów jazdy, tapicerki, felg i haka holowniczego. Dlatego przy zakupie patrzyłbym nie tylko na cenę „od”, lecz na pełną konfigurację konkretnego egzemplarza.
W standardzie nowego GLE znalazły się elementy, które wcześniej często wymagały dopłat, między innymi panoramiczny dach i rozbudowany system multimedialny. W bogatszych odmianach można liczyć na zaawansowane zawieszenie, aktywne światła i rozbudowane funkcje parkowania.
Mercedes deklaruje możliwość holowania przyczepy o masie do 3,5 tony, ale przed zamówieniem trzeba sprawdzić homologację wybranej wersji. Hybryda plug-in może mieć inne ograniczenia niż diesel, szczególnie gdy samochód jest mocno obciążony pasażerami i bagażem.
Który napęd ma najwięcej sensu
Diesel na długie trasy
GLE 350d będzie rozsądnym wyborem dla kierowcy, który pokonuje dużo kilometrów autostradami i drogami krajowymi. Ma wystarczającą moc, wysoki moment obrotowy wynoszący 650 Nm i niższe zużycie paliwa niż benzynowa odmiana. GLE 450d daje jeszcze lepsze osiągi, ale dopłata ma sens głównie wtedy, gdy naprawdę zależy nam na szybkim przyspieszaniu lub częstym holowaniu.
Diesel nie jest idealny do krótkich przejazdów po mieście. Przy rocznych przebiegach rzędu 10-15 tys. km i regularnych trasach długości kilku kilometrów jego przewaga ekonomiczna może zniknąć. W podobnych analizach dużych SUV-ów, takich jak realne spalanie Audi Q5, również widać, że styl jazdy i udział tras miejskich potrafią mocno zmienić wynik względem katalogu.
Benzyna dla spokojniejszego użytkowania
GLE 450 z sześciocylindrowym silnikiem benzynowym pracuje bardzo kulturalnie i oferuje 560 Nm momentu obrotowego. To wersja dla osoby, która ceni ciszę, płynność i spontaniczną reakcję silnika, ale nie pokonuje ogromnych przebiegów.
Jej słabszą stroną jest spalanie. W dużym SUV-ie o masie przekraczającej dwie tony wynik katalogowy 9,5-10,6 l/100 km należy traktować jako punkt odniesienia, a nie obietnicę w każdych warunkach. W mieście i zimą realne zużycie może być wyraźnie wyższe.
Przeczytaj również: Audi A3 - Jaki silnik wybrać? Poradnik wyboru napędu
Hybryda plug-in tylko przy regularnym ładowaniu
GLE 450e potrafi być bardzo oszczędny, ale tylko wtedy, gdy właściciel ładuje go w domu lub miejscu pracy. Przy codziennych dojazdach do 50-70 km może przez większość tygodnia korzystać z energii elektrycznej. Bez ładowania staje się ciężkim SUV-em z rozładowanym akumulatorem, a spalanie wraca w okolice 9-10,5 l/100 km.
To właśnie najczęściej pomijany kompromis. Hybryda plug-in nie jest automatycznie tańsza w eksploatacji od diesla. Jej sens zależy od dostępu do ładowarki, długości codziennych tras i tego, czy właściciel faktycznie pamięta o podłączaniu samochodu.
GLE SUV czy GLE Coupé
Klasyczny GLE SUV jest bardziej praktyczny. Ma wyższy dach z tyłu, łatwiejszy dostęp do bagażnika i większy sens rodzinny. Wersje spalinowe oferują około 630 litrów przestrzeni bagażowej, natomiast hybryda plug-in traci część miejsca na rzecz akumulatora i dysponuje około 485 litrami.
GLE Coupé wygląda bardziej efektownie i może lepiej odpowiadać osobie, która kupuje samochód także dla emocji oraz wizerunku. Opadająca linia dachu ogranicza jednak wygodę tylnego rzędu, a wyższa cena i większe koła zwiększają koszty użytkowania. W mojej ocenie Coupé ma sens wtedy, gdy praktyczność nie jest priorytetem.
Jeżeli potrzebujesz dużego, komfortowego SUV-a, ale GLE wydaje się przesadnie duży, możesz rozważyć mniejszy segment premium. Przy takim wyborze przydatne będzie porównanie realnego spalania Audi Q3, bo niższa masa i mniejsze silniki mogą znacząco zmienić miesięczne koszty paliwa.
Mój wybór zależy od jednego pytania
Mercedes GLE na 2026 rok jest bardzo kompletnym SUV-em, ale nie każda wersja odpowiada każdemu kierowcy. Przy dużych przebiegach wybrałbym GLE 350d, przy częstym holowaniu lub oczekiwaniu mocniejszych osiągów GLE 450d, a przy regularnym ładowaniu w domu GLE 450e.
Najmniej przekonuje mnie zakup hybrydy plug-in bez własnego miejsca do ładowania. Największą zaletą tego modelu pozostają komfort, wyciszenie, przestrzeń i pewne prowadzenie, natomiast największym ryzykiem jest rozbudowana lista opcji, która potrafi szybko podnieść cenę o poziom trudny do uzasadnienia. Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym przede wszystkim wyposażenie seryjne, koszt pakietów, warunki gwarancji oraz homologowany uciąg konkretnego egzemplarza.