Ten artykuł to kompleksowy przewodnik po danych technicznych Mercedesa Klasy C, skupiający się na generacjach W206, W205 i W204. Znajdziesz tu precyzyjne informacje o wymiarach, osiągach, zużyciu paliwa i pojemnościach bagażnika, które pomogą Ci porównać modele i podjąć świadomą decyzję. Według danych serwisu Automoli.com, Mercedes-Benz Klasa C to samochód klasy średniej (segment D), produkowany od 1993 roku, co podkreśla jego długą i bogatą historię na rynku motoryzacyjnym.
Kluczowe dane techniczne Mercedes C-Klasa na wyciągnięcie ręki
- Mercedes-Benz Klasa C to samochód klasy średniej (segment D), produkowany od 1993 roku.
- Artykuł skupia się na trzech najpopularniejszych generacjach na polskim rynku: W204, W205 i najnowszej W206.
- Najnowsza generacja W206 (od 2021) jest dłuższa i ma większy rozstaw osi niż poprzednia W205.
- Wszystkie silniki w generacji W206 są zelektryfikowane (mild hybrid lub plug-in hybrid).
- W205 (2014-2021) oferowała szerszą gamę nadwozi i silników, w tym pierwsze hybrydy.
- W204 (2007-2014) jest ceniona za trwałe jednostki napędowe, w tym legendarne diesle OM651.

Najnowsza Klasa C (W206) – Jakie dane techniczne definiują rewolucję w segmencie D?
Generacja W206, wprowadzona na rynek w 2021 roku, to prawdziwa rewolucja w segmencie D. Mercedes-Benz postawił na nowoczesność, cyfryzację i przede wszystkim – pełną elektryfikację gamy silnikowej. Każda jednostka napędowa w tej generacji, niezależnie od tego, czy jest to benzyna czy diesel, występuje w wariancie mild hybrid (miękka hybryda) lub plug-in hybrid (hybryda ładowana z gniazdka). To odzwierciedlenie globalnych trendów i dążenia do redukcji emisji, przy jednoczesnym zachowaniu dynamiki i komfortu, z których słynie Klasa C.Wymiary i przestrzeń: Czy nowa C-Klasa urosła w każdą stronę?
Analizując wymiary sedana W206, od razu zauważamy, że nowa generacja jest większa od swojej poprzedniczki, W205. Obecny model mierzy 4751 mm długości, 1820 mm szerokości i 1437 mm wysokości. Rozstaw osi został znacząco zwiększony do 2865 mm. W porównaniu do W205, W206 jest o 6,5 cm dłuższa, a rozstaw osi wzrósł o 2,5 cm. Te zmiany przekładają się bezpośrednio na większą przestrzeń w kabinie, szczególnie dla pasażerów tylnej kanapy, co znacząco poprawia komfort podróżowania na dłuższych trasach. Choć szerokość zwiększyła się nieznacznie, a wysokość minimalnie zmalała, to ogólne wrażenie przestronności jest zdecydowanie na plus.
Jeśli chodzi o pojemność bagażnika, sedan W206 oferuje 455 litrów, co jest wartością solidną w segmencie. Należy jednak zwrócić uwagę na istotną różnicę w wersjach hybrydowych plug-in (PHEV). Ze względu na umieszczenie akumulatorów trakcyjnych, ich pojemność bagażnika zmniejsza się do 315 litrów. Jest to kluczowa informacja dla osób, które planują często przewozić większe ładunki, a jednocześnie rozważają zakup wersji PHEV ze względu na możliwość jazdy na samym prądzie.Silniki benzynowe Mild Hybrid: Tabela mocy, momentu obrotowego i spalania
Cała gama silników benzynowych w generacji W206 wykorzystuje technologię mild hybrid, co oznacza, że są one wspomagane przez niewielki silnik elektryczny, poprawiający płynność jazdy i obniżający zużycie paliwa. Poniżej przedstawiam kluczowe dane dla wybranych popularnych wersji:
| Wersja silnika | Pojemność | Moc maksymalna (KM) | Przyspieszenie 0-100 km/h (s) | Średnie spalanie (L/100 km) |
|---|---|---|---|---|
| C 180 | 1,5 l | 170 | 8,6 | ok. 6,3 |
| C 200 | 1,5 l | 204 | ok. 7,3 | ok. 6,5 |
| C 300 | 2,0 l | 258 | ok. 6,0 | ok. 7,0 |
Jak widać, nawet bazowe jednostki oferują bardzo przyzwoite osiągi, a dzięki wsparciu elektrycznemu, charakteryzują się również konkurencyjnym zużyciem paliwa w swojej klasie.
Wydajność silników diesla z technologią Mild Hybrid: Osiągi a zużycie paliwa
Mercedes-Benz nie zapomniał o miłośnikach silników wysokoprężnych, oferując w generacji W206 również diesle z technologią mild hybrid. Jednostki te, takie jak C 220 d (2,0 l, 200 KM) czy C 300 d (2,0 l, 265 KM), są znane z wysokiej wydajności i imponującego momentu obrotowego. Dzięki wsparciu układu elektrycznego, charakteryzują się jeszcze niższą emisją spalin i zredukowanym zużyciem paliwa, co czyni je atrakcyjną opcją dla osób pokonujących długie dystanse. Ich osiągi są dynamiczne, a kultura pracy na wysokim poziomie, co jest typowe dla nowoczesnych diesli premium.
Hybrydy Plug-In (PHEV): Zasięg elektryczny, osiągi i pojemność bagażnika w praktyce
W206 to generacja, w której hybrydy plug-in (PHEV) zyskały na znaczeniu. Dostępne są wersje takie jak C 300 e (benzyna + elektryk) oraz C 300 de (diesel + elektryk). Ich główną zaletą jest możliwość pokonywania znacznych dystansów wyłącznie na energii elektrycznej, co pozwala na bezemisyjną jazdę w mieście i znaczące obniżenie kosztów eksploatacji przy regularnym ładowaniu. Dzięki połączeniu silnika spalinowego i elektrycznego, hybrydy PHEV oferują również imponujące osiągi, często przewyższające konwencjonalne jednostki. Należy jednak pamiętać, że jak już wspomniałem, cena za tę technologię to zmniejszona pojemność bagażnika do 315 litrów, co jest kompromisem, na który nie każdy użytkownik będzie gotowy.
Dane techniczne dla nadwozia Kombi (S206) i uterenowionego All-Terrain (X206)
Oprócz sedana, generacja W206 oferuje również inne warianty nadwoziowe, dostosowane do różnych potrzeb. Wersja Kombi (S206), jak przystało na ten typ pojazdu, charakteryzuje się przede wszystkim większą przestrzenią ładunkową i łatwiejszym dostępem do bagażnika dzięki dużej klapie. Choć dokładne dane dotyczące pojemności bagażnika mogą się różnić w zależności od konfiguracji, zawsze będzie ona znacząco większa niż w sedanie, oferując większą praktyczność dla rodzin czy osób potrzebujących przewozić więcej przedmiotów. Z kolei All-Terrain (X206) to uterenowiona odmiana Kombi, która wyróżnia się zwiększonym prześwitem, plastikowymi osłonami nadwozia i często napędem na cztery koła 4MATIC. Jest to propozycja dla tych, którzy cenią sobie styl SUV-a, ale preferują bardziej dynamiczne właściwości jezdne i niższy środek ciężkości niż w typowym SUV-ie, a także potrzebują lepszych zdolności do poruszania się po nieutwardzonych drogach.

Mercedes C-Klasa W205 (2014-2021) – Dane techniczne najpopularniejszej generacji na rynku wtórnym
Generacja W205, produkowana w latach 2014-2021, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych Klas C na polskim rynku wtórnym. Jej sukces wynikał z połączenia eleganckiego designu, wysokiej jakości wykonania i szerokiej gamy dostępnych konfiguracji, zarówno pod względem nadwozia, jak i jednostek napędowych. To właśnie w tej generacji Mercedes-Benz zaczął intensywniej eksperymentować z elektryfikacją, wprowadzając pierwsze hybrydy do Klasy C, co czyni ją niezwykle interesującą opcją dla kupujących używane samochody.
Sedan, Kombi, Coupe czy Kabriolet? Porównanie wymiarów i pojemności bagażnika
W205 oferowała bogactwo wariantów nadwoziowych, co pozwalało dopasować samochód do indywidualnych preferencji. Dostępne były: klasyczny Sedan (W205), praktyczne Kombi (S205), stylowe Coupe (C205) oraz luksusowy Kabriolet (A205). Sedan W205 mierzył 4686 mm długości, 1810 mm szerokości i 1442 mm wysokości, z rozstawem osi wynoszącym 2840 mm. Jego pojemność bagażnika wynosiła 480 litrów, co było bardzo konkurencyjną wartością w segmencie. Kombi naturalnie oferowało znacznie większą przestrzeń ładunkową, idealną dla rodzin. Coupe i Kabriolet, choć mniej praktyczne pod względem transportowym, kusiły swoim sportowym charakterem i możliwością jazdy z otwartym dachem, oferując mniejszy bagażnik, ale za to niepowtarzalne wrażenia estetyczne i zmysłowe.
Kluczowe silniki benzynowe (C180, C200, C300): Tabela danych, które musisz znać
Gama silników benzynowych w W205 była bardzo zróżnicowana, od ekonomicznych jednostek po mocne warianty. Poniżej przedstawiam dane dla najpopularniejszych z nich:
| Wersja silnika | Pojemność | Moc maksymalna (KM) | Przyspieszenie 0-100 km/h (s) | Średnie spalanie (L/100 km) |
|---|---|---|---|---|
| C 160 | 1,6 l | 129 | ok. 9,6 | ok. 5,5 |
| C 180 | 1,6 l | 156 | 8,5 | 5,4-5,8 |
| C 200 | 2,0 l | 184 | ok. 7,7 | ok. 6,0 |
Warto zwrócić uwagę, że wartości spalania dla C 180 7G-TRONIC (automatyczna skrzynia biegów) były bardzo atrakcyjne, co czyniło tę wersję ekonomiczną w codziennym użytkowaniu.
Niezawodne silniki Diesla (C220d, C250d): Analiza mocy, momentu i realnego spalania
Silniki Diesla w generacji W205, takie jak C 200 d i C 220 d, cieszyły się opinią niezawodnych i wyjątkowo oszczędnych. Były to jednostki, które doskonale sprawdzały się w długich trasach, oferując niskie zużycie paliwa przy zachowaniu dobrej dynamiki. Poniżej kluczowe dane:
| Wersja silnika | Pojemność | Moc maksymalna (KM) |
|---|---|---|
| C 200 d | 1,6 l | 136 |
| C 220 d | 2,1 l | 170 |
Pierwsze hybrydy w Klasie C: Co oferowały wersje C 350e?
Generacja W205 była świadkiem wprowadzenia pierwszych hybryd do gamy Klasy C, a najbardziej znaną z nich była wersja C 350e. Był to model typu plug-in hybrid, łączący silnik benzynowy z jednostką elektryczną. C 350e oferowało możliwość jazdy w trybie całkowicie elektrycznym na dystansie około 30-35 kilometrów, co było znaczącym krokiem w kierunku ekologicznej mobilności. Połączenie mocy obu silników dawało imponujące osiągi, a deklarowane zużycie paliwa było niezwykle niskie, choć w praktyce w dużej mierze zależało od częstotliwości ładowania baterii. Były to pierwsze kroki Mercedesa w elektryfikacji tego modelu, torujące drogę dla bardziej zaawansowanych rozwiązań w kolejnych generacjach.

Klasyka gatunku – Mercedes C-Klasa W204 (2007-2014): Co warto wiedzieć o jej danych technicznych?
Mercedes C-Klasa W204, produkowana w latach 2007-2014, to dla wielu miłośników motoryzacji "klasyka gatunku". Jest to generacja ceniona przede wszystkim za swoją trwałość, solidność konstrukcji i ponadczasowy design. W204 stanowiła pomost między tradycyjnym, nieco bardziej konserwatywnym podejściem Mercedesa a nowoczesnymi trendami, oferując jednocześnie komfort i prestiż, które są synonimami marki. To właśnie w tej generacji pojawiły się jednostki napędowe, które zyskały miano legendarnych, zwłaszcza wśród silników Diesla.
Wymiary i praktyczność: Jak W204 wypada na tle nowszych modeli?
Sedan W204 mierzył 4581 mm długości, 1770 mm szerokości i 1447 mm wysokości. Jego pojemność bagażnika wynosiła 475 litrów. Porównując te dane z nowszymi generacjami, W204 jest wyraźnie mniejsza – krótsza o około 10 cm od W205 i aż o 17 cm od W206. Mimo to, wnętrze W204 było projektowane z myślą o ergonomii i komforcie, oferując konkurencyjną przestrzeń dla pasażerów z przodu i wystarczającą dla dwóch osób z tyłu. Mimo mniejszych gabarytów zewnętrznych, pojemność bagażnika była tylko nieznacznie mniejsza niż w W205 i nawet większa niż w hybrydowych W206. To pokazuje, że W204 była bardzo praktycznym samochodem, mimo że nie podążała za trendem nieustannego powiększania się.
Silniki benzynowe z kompresorem i turbo – specyfikacja i różnice
Gama silników benzynowych w W204 była niezwykle zróżnicowana. Na początku produkcji dominowały jednostki z kompresorem mechanicznym (np. popularny silnik M271 w wersjach C 180 Kompressor czy C 200 Kompressor). Kompresor zapewniał natychmiastową reakcję na gaz i liniowe oddawanie mocy, co przekładało się na przyjemne wrażenia z jazdy. Później, w ramach liftingu i unowocześnienia gamy, Mercedes wprowadził do W204 również silniki turbodoładowane, które oferowały lepszą efektywność paliwową i często wyższą moc przy mniejszej pojemności. Różnica między nimi polegała głównie na charakterystyce oddawania mocy: kompresor dawał moc od najniższych obrotów, natomiast turbo wymagało chwili na "rozkręcenie się", ale oferowało większy potencjał na wyższych obrotach. Dostępne były również wolnossące silniki V6, oferujące aksamitną kulturę pracy i wysoką moc.
Legendarne Diesle OM651 i V6 CDI: Pełna tabela danych technicznych
Generacja W204 jest szczególnie ceniona za swoje silniki Diesla, które zyskały miano legendarnych pod względem trwałości i niezawodności. Na szczególną uwagę zasługują jednostki z rodziny OM651 oraz potężne silniki V6 CDI. Poniżej przedstawiam ogólne dane techniczne dla tych jednostek, bazując na ich typowych konfiguracjach:
| Rodzina silnika | Typ | Pojemność (l) | Zakres mocy (KM) | Zakres momentu obrotowego (Nm) |
|---|---|---|---|---|
| OM651 | R4 | 2,1 | 136-204 | 360-500 |
| V6 CDI (OM642) | V6 | 3,0 | 224-265 | 510-620 |
Silniki OM651, mimo początkowych problemów z wtryskiwaczami w niektórych seriach, po ich wyeliminowaniu okazały się niezwykle wytrzymałe i ekonomiczne, stając się podstawą oferty Diesla Mercedesa na wiele lat. Jednostki V6 CDI natomiast oferowały doskonałe osiągi i niezrównaną kulturę pracy, będąc wyborem dla najbardziej wymagających kierowców. Ich trwałość i potencjał do pokonywania setek tysięcy kilometrów sprawiły, że W204 z tymi silnikami do dziś jest poszukiwanym modelem na rynku wtórnym.
W206 vs W205: Która generacja oferuje lepsze parametry? Bezpośrednie porównanie danych
Zestawienie dwóch ostatnich generacji Mercedesa Klasy C – W206 i W205 – pozwala na dokładne zrozumienie ewolucji tego modelu. Celem tego porównania jest wskazanie, która generacja oferuje lepsze parametry w kluczowych aspektach, takich jak wymiary, osiągi, spalanie i pojemność bagażnika, pomagając tym samym w podjęciu świadomej decyzji zakupowej, niezależnie od tego, czy interesuje nas samochód nowy, czy używany.
Różnice w wymiarach zewnętrznych i przestrzeni w kabinie – co zyskał nowy model?
Bezpośrednie porównanie wymiarów zewnętrznych sedanów W206 i W205 jasno pokazuje, że nowsza generacja urosła. Poniżej przedstawiam szczegółowe dane:
| Parametr | Wartość dla W206 (Sedan) | Wartość dla W205 (Sedan) | Różnica |
|---|---|---|---|
| Długość | 4751 mm | 4686 mm | +65 mm |
| Szerokość | 1820 mm | 1810 mm | +10 mm |
| Wysokość | 1437 mm | 1442 mm | -5 mm |
| Rozstaw osi | 2865 mm | 2840 mm | +25 mm |
Jak widać, W206 jest wyraźnie dłuższa, szersza i ma większy rozstaw osi. Te zmiany przekładają się na odczuwalnie większą przestrzeń w kabinie, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, którzy zyskali więcej miejsca na nogi. Minimalne obniżenie wysokości nie wpłynęło negatywnie na przestrzeń nad głową, a wręcz nadało sylwetce bardziej dynamicznego charakteru. Nowy model zyskał więc przede wszystkim na komforcie podróżowania i poczuciu przestronności.
Osiągi i spalanie: Jak wypada zelektryfikowany silnik 1.5 (W206) kontra 1.6/2.0 (W205)?
Porównajmy bazowe wersje silnikowe C 180 z obu generacji, aby ocenić wpływ elektryfikacji na osiągi i ekonomię:
| Generacja / Silnik | Pojemność silnika (l) | Moc maksymalna (KM) | Przyspieszenie 0-100 km/h (s) | Średnie spalanie (L/100 km) |
|---|---|---|---|---|
| W206 C 180 | 1,5 | 170 | 8,6 | 6,3 |
| W205 C 180 | 1,6 | 156 | 8,5 | 5,4-5,8 |
Zelektryfikowana jednostka 1,5 l w W206 C 180 oferuje wyższą moc maksymalną (170 KM vs 156 KM), co jest zasługą wsparcia mild hybrid. Mimo to, przyspieszenie do 100 km/h jest minimalnie wolniejsze (8,6 s vs 8,5 s), co może wynikać z nieco wyższej masy własnej W206. Co ciekawe, średnie spalanie dla W206 C 180 (6,3 L/100 km) jest nieco wyższe niż dla W205 C 180 (5,4-5,8 L/100 km). Może to wynikać z bardziej rygorystycznych norm pomiarowych WLTP dla nowszej generacji, a także z faktu, że system mild hybrid w W206 ma za zadanie głównie redukcję emisji i poprawę płynności, niekoniecznie drastyczne obniżenie spalania w każdym scenariuszu. W praktyce jednak, w ruchu miejskim, system mild hybrid może przyczynić się do bardziej efektywnej jazdy.
Pojemność i ustawność bagażnika: Sedan kontra Sedan, Kombi kontra Kombi
Pojemność bagażnika to często kluczowy parametr dla wielu kupujących. Sedan W205 oferował 480 litrów, co było bardzo dobrą wartością. W przypadku sedana W206, pojemność ta nieco zmalała do 455 litrów. Różnica staje się jeszcze bardziej znacząca w wersjach hybrydowych plug-in W206, gdzie bagażnik kurczy się do zaledwie 315 litrów z powodu umiejscowienia akumulatorów. W tym aspekcie W205 ma przewagę, oferując więcej miejsca na bagaż w standardowych wersjach. Jeśli chodzi o wersje Kombi, obie generacje oferują znacznie większą przestrzeń ładunkową niż sedany, jednak i tutaj W205 Kombi (ok. 490-1510 litrów) może nieznacznie przewyższać W206 Kombi (ok. 490-1510 litrów, z podobnym spadkiem w PHEV), choć dokładne dane mogą się różnić w zależności od konfiguracji. Kluczowe jest to, że technologia hybrydowa, szczególnie plug-in, ma bezpośredni wpływ na przestrzeń bagażową, co jest ważnym czynnikiem do rozważenia.
Tabela zbiorcza dla wszystkich generacji: Kluczowe dane techniczne w jednym miejscu
Aby ułatwić szybkie porównanie i zrozumienie ewolucji Mercedesa Klasy C na przestrzeni lat, przygotowałem tabelę zbiorczą, która zestawia najważniejsze dane techniczne dla trzech omawianych generacji. Pozwoli to na łatwe zidentyfikowanie trendów i kluczowych zmian w mocy, ekonomii i masie pojazdów.
Porównanie mocy i przyspieszenia bazowych wersji silnikowych (C180/C200)
Poniżej przedstawiam porównanie mocy i przyspieszenia dla bazowych lub zbliżonych wersji silnikowych (C 180 lub C 200) w każdej z generacji, aby pokazać, jak rozwijały się osiągi Klasy C:
| Generacja | Wersja silnika | Moc maksymalna (KM) | Przyspieszenie 0-100 km/h (s) |
|---|---|---|---|
| W204 | C 180 Kompressor (przed liftingiem) | 156 | ok. 9,0 |
| W205 | C 180 | 156 | 8,5 |
| W206 | C 180 | 170 | 8,6 |
Widzimy, że moc bazowych wersji utrzymywała się na podobnym poziomie, a nawet wzrosła w W206, co jest imponujące, biorąc pod uwagę mniejszą pojemność silnika. Czas przyspieszenia do "setki" również ewoluował, stając się coraz krótszy, co świadczy o postępie w inżynierii silników i skrzyń biegów.
Ewolucja średniego zużycia paliwa na przestrzeni lat – jak zmieniała się ekonomia Klasy C?
Ekonomia paliwowa to jeden z najważniejszych aspektów, który podlegał ciągłej optymalizacji. Poniżej porównanie średniego zużycia paliwa dla porównywalnych wersji silnikowych:
| Generacja | Wersja silnika | Średnie spalanie (L/100 km) |
|---|---|---|
| W204 | C 180 Kompressor | ok. 7,5-8,5 |
| W205 | C 180 | 5,4-5,8 |
| W206 | C 180 | 6,3 |
Trend jest wyraźny: od W204 do W205 nastąpił drastyczny spadek zużycia paliwa, co było efektem wprowadzenia nowocześniejszych silników z turbodoładowaniem i bardziej efektywnych skrzyń biegów. W206, choć wyposażona w technologię mild hybrid, wykazuje nieco wyższe spalanie niż W205 (mierzone w cyklu WLTP, który jest bardziej realistyczny niż wcześniejsze NEDC). Mimo to, ogólny trend to dążenie do coraz większej ekonomii, wspieranej przez zaawansowane technologie, takie jak mild hybrid, które optymalizują pracę silnika i odzyskują energię.
Przeczytaj również: Ładowanie akumulatora na mrozie - Czy to bezpieczne? Poradnik
Masa własna i dopuszczalna masa całkowita – jak zmieniała się waga modelu?
Masa własna i dopuszczalna masa całkowita (DMC) to parametry, które ewoluowały wraz z każdą generacją Klasy C. Zazwyczaj, wraz z rozwojem technologicznym i wzrostem wyposażenia (systemy bezpieczeństwa, multimedia, komfort), masa własna pojazdu ma tendencję do wzrostu. W204 była samochodem o solidnej, ale stosunkowo umiarkowanej masie. W205, mimo początkowego dążenia do redukcji wagi poprzez zastosowanie aluminium, z czasem również zyskiwała na masie wraz z bogatszym wyposażeniem. Najnowsza W206, z jej zaawansowanymi systemami, większymi wymiarami i zelektryfikowanymi układami napędowymi (akumulatory!), jest zazwyczaj najcięższą z omawianych generacji. Trend ten jest powszechny w branży motoryzacyjnej. Masa własna wpływa bezpośrednio na osiągi (im cięższy samochód, tym dłuższe przyspieszenie i większe spalanie) oraz na dopuszczalną masę całkowitą, która określa maksymalną ładowność pojazdu. Producenci starają się jednak niwelować ten wzrost masy poprzez stosowanie lżejszych materiałów i optymalizację konstrukcji, aby zachować dynamikę i efektywność paliwową.
