Witaj w kompleksowym przewodniku po danych technicznych Toyoty Avensis, stworzonym z myślą o osobach poszukujących precyzyjnych i wiarygodnych informacji. Ten artykuł dostarczy Ci szczegółowych specyfikacji dla wszystkich trzech generacji tego popularnego modelu, pomagając w podjęciu świadomej decyzji zakupowej lub w zrozumieniu Twojego obecnego pojazdu.
Toyota Avensis: Kompendium danych technicznych
- Toyota Avensis była produkowana w latach 1997-2018 w trzech generacjach (T22, T25, T27).
- Dostępna w wariantach nadwozia sedan, kombi, a w pierwszych dwóch generacjach również liftback.
- Ewolucja silników obejmowała jednostki benzynowe (VVT-i, Valvematic) i diesle (D-4D, w tym jednostki BMW w T27).
- Kluczowe dane techniczne obejmują wymiary, pojemność bagażnika oraz specyfikacje silników.
- Model T27 po 2015 roku otrzymał silniki Diesla od BMW.
- Produkcja zakończyła się w 2018 roku, a następcą na rynku europejskim została Toyota Camry.
Kompendium wiedzy o Toyocie Avensis: Kluczowe dane techniczne dla kupujących i posiadaczy
Toyota Avensis to model, który przez lata zdobył sobie reputację samochodu niezwykle cenionego za swoją niezawodność i praktyczność. Od momentu debiutu w 1997 roku, przez trzy generacje, stała się synonimem solidności w segmencie klasy średniej. Niezależnie od tego, czy rozważasz zakup używanego egzemplarza, czy jesteś obecnym właścicielem i szukasz szczegółowych informacji o swoim pojeździe, precyzyjne dane techniczne są kluczowe. Ten artykuł ma na celu dostarczenie kompleksowego przeglądu specyfikacji, które pomogą Ci w pełni zrozumieć ten popularny model.
Dlaczego precyzyjne dane techniczne Avensis są tak ważne?
Dokładne dane techniczne stanowią fundament dla każdej świadomej decyzji związanej z samochodem. Dla potencjalnych nabywców na rynku wtórnym pozwalają one na rzetelne porównanie różnych wersji silnikowych i generacji, ocenę potencjalnych kosztów eksploatacji, takich jak spalanie, oraz zrozumienie praktyczności pojazdu pod kątem wymiarów zewnętrznych i pojemności bagażnika. To właśnie te liczby często decydują o tym, czy dany model spełni nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Dla obecnych właścicieli, znajomość specyfikacji technicznych jest nieoceniona przy serwisowaniu, doborze odpowiednich części zamiennych, a także w przypadku planowania modyfikacji czy po prostu w celu głębszego zrozumienia możliwości swojego pojazdu.
Jak czytać nasze zestawienia? Podział na generacje i wersje silnikowe
Aby zapewnić maksymalną przejrzystość i użyteczność, dane w tym artykule zostały uporządkowane w logiczny sposób. Przedstawiamy je chronologicznie, zaczynając od najnowszej generacji (T27), a następnie przechodząc do starszych (T25 i T22). W ramach każdej generacji znajdziesz szczegółowy podział na dostępne typy nadwozia oraz, co najważniejsze, na poszczególne jednostki napędowe. Kluczowe informacje, takie jak moc, pojemność silnika, wymiary czy pojemność bagażnika, zostały zaprezentowane w czytelnych tabelach. Dzięki temu możesz łatwo porównywać parametry i szybko odnaleźć interesujące Cię dane.

Toyota Avensis III (T27; 2008–2018): Dane techniczne ostatniej generacji
Trzecia generacja Toyoty Avensis, oznaczona jako T27, była produkowana w latach 2008–2018. W tej odsłonie model dostępny był w dwóch typach nadwozia: jako klasyczny sedan oraz jako praktyczne kombi, które zyskało nazwę Touring Sports. Generacja T27 przeszła dwa znaczące faceliftingi, które odświeżyły jej wygląd i wprowadziły istotne zmiany techniczne. Pierwszy lifting miał miejsce w 2012 roku, a kolejny, bardziej gruntowny, w 2015 roku, co miało duży wpływ na gamę dostępnych jednostek napędowych.
Silniki benzynowe z technologią Valvematic: Która jednostka jest dla Ciebie (1.6, 1.8, 2.0)?
W trzeciej generacji Avensis Toyota postawiła na silniki benzynowe z technologią Valvematic, która optymalizuje pracę zaworów, poprawiając efektywność spalania i osiągi. Poniżej przedstawiam ich specyfikację:
| Silnik | Moc (KM) | Pojemność (l) | Komentarz |
|---|---|---|---|
| 1.6 Valvematic | 132 | 1.6 | Ekonomiczny wybór do miasta i na krótsze trasy. |
| 1.8 Valvematic | 147 | 1.8 | Optymalny kompromis między dynamiką a zużyciem paliwa. |
| 2.0 Valvematic | 152 | 2.0 | Najmocniejsza jednostka benzynowa, zapewniająca lepszą dynamikę. |
Ewolucja silników Diesla: Od niezawodnego 2.0 D-4D do nowoczesnych jednostek BMW
Gama silników Diesla w Avensis T27 przeszła znaczącą ewolucję. Początkowo Toyota oferowała własne jednostki D-4D, cenione za niezawodność, ale po liftingu w 2015 roku zdecydowano się na strategiczną zmianę, wprowadzając silniki pochodzące od BMW.
Silniki Diesla Toyoty (początkowo):
| Silnik | Moc (KM) |
|---|---|
| 2.0 D-4D | 126 |
| 2.2 D-4D | 150 |
| 2.2 D-CAT | 177 |
Silniki Diesla BMW (po liftingu 2015):
| Silnik | Moc (KM) |
|---|---|
| 1.6 D-4D | 112 |
| 2.0 D-4D | 143 |
Zmiana dostawcy silników Diesla w 2015 roku była kluczowym momentem dla modelu Avensis. Jednostki BMW, choć nowoczesne i oszczędne, wprowadziły inną charakterystykę pracy i potencjalnie inne wymagania serwisowe w porównaniu do wcześniejszych silników Toyoty. Warto to wziąć pod uwagę, analizując historię serwisową pojazdu.
Avensis T27 w liczbach: Wymiary, masa i pojemność bagażnika (Sedan vs Kombi)
Praktyczność Avensis T27 najlepiej oddają jej wymiary i pojemność bagażnika. Poniżej porównanie wersji sedan i kombi (Touring Sports):| Parametr | Sedan | Kombi (Touring Sports) |
|---|---|---|
| Długość | 4710 mm | 4795 mm |
| Szerokość | 1810 mm | 1810 mm |
| Wysokość | 1480 mm | 1480 mm |
| Rozstaw osi | 2700 mm | 2700 mm |
| Pojemność bagażnika | 509 l | 543-1609 l |
Co zmieniły liftingi w 2012 i 2015 roku? Kluczowe modyfikacje techniczne
Liftingi w 2012 i 2015 roku w Toyocie Avensis T27 nie ograniczały się jedynie do zmian stylistycznych. Wprowadzono szereg istotnych modyfikacji technicznych, mających na celu unowocześnienie pojazdu i poprawę jego właściwości. W 2012 roku skupiono się na optymalizacji jednostek napędowych pod kątem zużycia paliwa i emisji spalin, a także na poprawie komfortu jazdy poprzez delikatne zmiany w zawieszeniu. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak w 2015 roku, kiedy to, jak już wspomniałem, silniki Diesla Toyoty zostały zastąpione nowoczesnymi jednostkami pochodzącymi z BMW. Wprowadzono również ulepszenia w układzie kierowniczym, który stał się bardziej precyzyjny, oraz znacząco rozbudowano pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego (np. system wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia). Modyfikacje te miały na celu utrzymanie konkurencyjności Avensis na tle dynamicznie rozwijającego się rynku.

Toyota Avensis II (T25; 2003–2008): Dane techniczne klasyka niezawodności
Druga generacja Toyoty Avensis, oznaczona symbolem T25, produkowana była w latach 2003–2008. Model ten kontynuował tradycję oferowania trzech typów nadwozia: sedana, liftbacka oraz kombi. Avensis T25 jest często wspominana jako "klasyka niezawodności" i uchodzi za znacznie dojrzalszą konstrukcję w porównaniu do swojego poprzednika. W 2006 roku model przeszedł delikatny lifting, który odświeżył jego wygląd i wprowadził drobne usprawnienia techniczne.
Benzynowe silniki VVT-i: Od oszczędnego 1.6 po dynamiczne 2.4 - pełna analiza
Silniki benzynowe w Avensis T25 wykorzystywały technologię VVT-i (Variable Valve Timing intelligent), która pozwalała na zmienne fazy rozrządu, optymalizując pracę silnika w różnych warunkach. Oto ich specyfikacja:
| Silnik | Moc (KM) | Pojemność (l) | Komentarz |
|---|---|---|---|
| 1.6 VVT-i | 110 | 1.6 | Podstawowa jednostka, dobra do spokojnej jazdy. |
| 1.8 VVT-i | 129 | 1.8 | Dobry kompromis między osiągami a zużyciem paliwa. |
| 2.0 VVT-i | 147 | 2.0 | Dynamiczny wybór, szczególnie z automatyczną skrzynią biegów. |
| 2.4 VVT-i | 163 | 2.4 | Najmocniejsza jednostka benzynowa, zapewniająca najlepsze osiągi. |
Diesle D-4D: Na którą wersję 2.0 i 2.2 D-4D warto zwrócić uwagę? (Osiągi i spalanie)
Gama silników Diesla D-4D w Avensis T25 była szeroka i obejmowała zarówno jednostki 2.0, jak i 2.2 litra. Ich specyfikacja przedstawia się następująco:
| Silnik | Moc (KM) | Pojemność (l) | Komentarz |
|---|---|---|---|
| 2.0 D-4D (starszy) | 116 | 2.0 | Uznawany za solidny i trwały. |
| 2.0 D-4D (nowszy) | 126 | 2.0 | Mocniejsza wersja, ale z aluminiowym blokiem. |
| 2.2 D-4D | 150 | 2.2 | Dobre osiągi, ale również z aluminiowym blokiem. |
| 2.2 D-CAT | 177 | 2.2 | Najmocniejszy diesel, z filtrem DPF i aluminiowym blokiem. |
Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że według danych Wikipedia, jednostki Diesla z aluminiowym blokiem (nowsze 2.0 i 2.2) bywają uznawane za bardziej problematyczne od starszych konstrukcji. Mogły one borykać się z problemami takimi jak pęknięcia bloku silnika czy usterki uszczelki pod głowicą, co jest kluczową informacją dla potencjalnego nabywcy.
Porównanie nadwozi: Sedan, Liftback, Kombi – różnice w wymiarach i funkcjonalności
Avensis T25 oferowała trzy praktyczne warianty nadwozia, z których każdy miał swoje unikalne cechy:
| Typ nadwozia | Pojemność bagażnika (l) | Komentarz |
|---|---|---|
| Sedan | 520 | Elegancki i klasyczny, z dużą, ale mniej dostępną przestrzenią bagażową. |
| Liftback | 510 | Praktyczny, z dużą klapą ułatwiającą załadunek, łączący cechy sedana i kombi. |
| Kombi | 520-1500 | Najbardziej pojemny i funkcjonalny, idealny dla rodzin i osób potrzebujących dużej przestrzeni. |
Typowe usterki i słabe punkty – co warto sprawdzić w danych technicznych przed zakupem?
Przy zakupie Toyoty Avensis T25, poza ogólnym stanem technicznym, warto zwrócić uwagę na kilka typowych słabych punktów, które mogą mieć odzwierciedlenie w danych technicznych lub historii serwisowej. Jak już wspomniałem, problematyczne mogą być nowsze silniki Diesla z aluminiowym blokiem, zwłaszcza 2.0 D-4D (126 KM) oraz wszystkie wersje 2.2 D-4D/D-CAT, gdzie pojawiały się doniesienia o pękających blokach silnika. Poza tym, warto sprawdzić stan układu hamulcowego, ponieważ tarcze i klocki mogą zużywać się szybciej niż w innych modelach. Elementy zawieszenia, takie jak wahacze czy łączniki stabilizatora, również mogą wymagać uwagi po latach eksploatacji. Warto też zwrócić uwagę na pierwsze oznaki korozji, choć Avensis T25 generalnie dobrze radzi sobie z rdzą, to na elementach podwozia czy w okolicach nadkoli mogą pojawić się ogniska.

Toyota Avensis I (T22; 1997–2003): Dane techniczne fundamentu legendy
Pierwsza generacja Toyoty Avensis, oznaczona kodem T22, była produkowana w latach 1997–2003. Ten model odegrał kluczową rolę w budowaniu reputacji Toyoty jako producenta niezawodnych samochodów, stając się "fundamentem legendy". Podobnie jak następca, dostępny był w trzech wariantach nadwozia: sedan, liftback i kombi. W 2000 roku Avensis T22 przeszła facelifting, który wprowadził kosmetyczne zmiany i drobne unowocześnienia.
Prostota i trwałość: Charakterystyka silników benzynowych pierwszej generacji
Silniki benzynowe w Avensis T22 były cenione za swoją prostotę konstrukcji i ogólną trwałość. Były to jednostki bez skomplikowanych rozwiązań, co przekładało się na niską awaryjność i łatwość serwisowania:
| Silnik | Moc (KM) | Pojemność (l) | Komentarz |
|---|---|---|---|
| 1.6 | 101-110 | 1.6 | Podstawowa, bardzo trwała jednostka, idealna do codziennej jazdy. |
| 2.0 | 128-150 | 2.0 | Mocniejsza opcja, zapewniająca lepszą dynamikę przy zachowaniu wysokiej trwałości. |
Pancerny Diesel 2.0 TD i jego następca 2.0 D-4D – co mówią dane?
Gama silników Diesla w pierwszej generacji Avensis była ograniczona, ale oferowała jednostki o wysokiej reputacji. Szczególnie "pancerny" był starszy silnik 2.0 TD:
| Silnik | Moc (KM) | Pojemność (l) | Komentarz |
|---|---|---|---|
| 2.0 TD | 90 | 2.0 | Bardzo solidny i niezawodny, choć niezbyt dynamiczny. |
| 2.0 D-4D | 110 | 2.0 | Nowocześniejszy, z systemem Common Rail, oferujący lepsze osiągi i kulturę pracy. |
Silnik 2.0 TD był znany ze swojej odporności na trudy eksploatacji, co czyniło go popularnym wyborem. Wprowadzenie 2.0 D-4D było krokiem w stronę nowocześniejszych rozwiązań, oferujących lepsze parametry przy zachowaniu rozsądnej trwałości.
Wymiary i pojemność bagażnika: Jak praktyczna była pierwsza Avensis?
Pierwsza generacja Avensis była już wówczas przestronnym samochodem klasy średniej, oferującym komfortowe warunki podróżowania i dużą pojemność bagażnika:
| Parametr | Sedan | Kombi | Liftback |
|---|---|---|---|
| Długość | 4520 mm | 4520 mm | 4520 mm |
| Szerokość | 1710 mm | 1710 mm | 1710 mm |
| Rozstaw osi | 2630 mm | 2630 mm | 2630 mm |
| Pojemność bagażnika | 510 l | 580-1800 l | 500 l |

Avensis T22 vs T25 vs T27: Zobacz, jak ewoluowały kluczowe parametry
Ewolucja Toyoty Avensis na przestrzeni trzech generacji to fascynująca podróż przez lata rozwoju motoryzacji. Porównując kluczowe parametry techniczne, możemy dostrzec, jak model dostosowywał się do zmieniających się wymagań rynku, stając się coraz większy, mocniejszy i bardziej zaawansowany technologicznie. Poniższe zestawienia pozwolą na szybkie uchwycenie tych zmian.
Ewolucja mocy i spalania: Porównanie najpopularniejszych silników na przestrzeni lat
Przyjrzyjmy się, jak zmieniały się osiągi i orientacyjne zużycie paliwa dla wybranych, popularnych silników benzynowych i Diesla na przestrzeni generacji:
| Generacja | Silnik benzynowy (przykładowy) | Moc (KM) (benzyna) | Orientacyjne spalanie (l/100km) (benzyna) | Silnik Diesel (przykładowy) | Moc (KM) (Diesel) | Orientacyjne spalanie (l/100km) (Diesel) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| T22 | 1.6 | 101-110 | 7.0-8.5 | 2.0 TD | 90 | 6.5-7.5 |
| T25 | 1.8 VVT-i | 129 | 6.5-8.0 | 2.0 D-4D | 116-126 | 5.5-7.0 |
| T27 | 1.8 Valvematic | 147 | 6.0-7.5 | 2.0 D-4D | 126-143 | 5.0-6.5 |
Widać wyraźny trend wzrostu mocy przy jednoczesnym spadku orientacyjnego spalania, co jest efektem postępu technologicznego i coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin.
Która generacja oferuje najwięcej miejsca? Zestawienie pojemności bagażników
Pojemność bagażnika to jeden z kluczowych parametrów dla wielu użytkowników. Zobaczmy, jak zmieniała się przestronność bagażnika w sedanach i kombi na przestrzeni generacji:
| Generacja | Pojemność bagażnika Sedan (l) | Pojemność bagażnika Kombi (l, zakres min-max) |
|---|---|---|
| T22 | 510 | 580-1800 |
| T25 | 520 | 520-1500 |
| T27 | 509 | 543-1609 |
Choć wartości dla sedana pozostawały stosunkowo stałe, w przypadku kombi widać pewne fluktuacje, wynikające z optymalizacji przestrzeni i kształtu nadwozia.
Przeczytaj również: Ile pali Dacia Sandero Stepway? Realne spalanie i koszty LPG
Wymiary zewnętrzne i masa pojazdu: Jak Avensis rosła z generacji na generację
Avensis, podobnie jak wiele innych modeli, z generacji na generację stawała się większa i cięższa. Poniżej porównanie kluczowych wymiarów zewnętrznych i orientacyjnej masy własnej dla wersji sedan:
| Generacja | Długość (mm) | Szerokość (mm) | Rozstaw osi (mm) | Orientacyjna masa własna (kg) |
|---|---|---|---|---|
| T22 | 4520 | 1710 | 2630 | 1200-1350 |
| T25 | 4630 | 1760 | 2700 | 1300-1500 |
| T27 | 4710 | 1810 | 2700 | 1400-1600 |
Wzrost gabarytów i masy jest widoczny, co przekładało się na większą przestronność wnętrza, ale także na inne właściwości jezdne i zużycie paliwa.
