Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


WRC 2020 – Rajd Finlandii odwołany. Jubileuszowa edycja w przyszłym roku

Napisane przez dnia 3 czerwca 2020

Wszyscy, którzy liczyli na sierpniowe wznowienie tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), dzisiejszą informacją będą bardzo zawiedzeni. Po wielu konsultacjach, negocjacjach oraz staraniach, organizatorzy Rajdu Finlandii, który miał być pierwszą rundą po koronowirusowej przerwie ogłosili dzisiaj, iż jubileuszowa 70-a edycja odbędzie się w przyszłym roku.

Będący w zawieszeniu od marca świat motorsportu, wraca do aktywności z wielkimi bólami. Co prawda za oceanem rywalizują już kierowcy NASCAR, ale wszystkie ogólnoświatowe serie wciąż czekają na zielone światło. Formuła 1 ruszy z początkiem lipca, WRC miało zostać wznowione w sierpniu, ale dzisiaj wiemy już, że restart nastąpi najwcześniej w drugiej połowie września.

AKK Sports, który odpowiedzialny jest za organizację Rajdu Finlandii, opublikował dzisiaj oświadczenie, z którego jasno wynika, iż w tym roku załogi rywalizujące w czempionacie globu nie pojawią się w Jyvaskyla.

Chociaż sytuacja związana z wirusem COVID-19 zarówno w Finalndii, jak i na całym świecie, nieznacznie poprawiła się, to wciąż odnotowujemy wiele czynników zagrażających życiu i zdrowiu wzystkich osób zaangażowanych w Neste Rally Finland. Impreza ma się odbyć za dwa miesiące, a my wciąż nie mamy pewności czy zawody można przeprowadzić w bezpieczny sposób. Wielką niewiadomą są również wszelkie ograniczenia nałożone przez władze, które mogą uniemożliwić przyjazd do Finlandii. Odwołując tegoroczną edycję, kierujemy się przede wszystkim troską o życie i zdrowie, kibiców, organizatorów, członków zespołów oraz załóg – można przeczytać w komunikacie.

Już dzisiaj koncentrujemy się na 2021 roku, kiedy – miejmy nadzieję, będziemy w stanie zorganizować obchody 70-lecia naszego rajdu, we wspaniałej atmosferze, razem z kibicami, zawodnikami i pozostałymi partnerami.

Odwołanie Rajdu Finlandii spowodowało, że w kalendarzu WRC na bieżący rok pozostały jedynie zawody w Turcji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz teoretycznie kończąca zmagania runda w Japonii. Promotor wciąż nie zrezygnował z rajdów w Argentynie oraz we Włoszech, tylko nie wiadomo, czy uda się znaleźć dla nich nowe daty. 

Po trzech otwierających sezon rundach (Monako, Szwecja, Meksyk), na prowadzeniu znajduje się Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris WRC). Drugie miejsce zajmuje Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris WRC), a trzeci jest Belg Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC).

MW