Nissan X-Trail: Wymiary kluczowe dla wyboru i codziennego użytkowania
- Nissan X-Trail T33 mierzy 4680 mm długości i 1840 mm szerokości (bez lusterek).
- Pojemność bagażnika T33 w wersji 5-osobowej to do 585 litrów (Mild Hybrid) lub 575 litrów (e-POWER).
- Wersja 7-osobowa T33 oferuje 485 litrów bagażnika w konfiguracji 5-miejscowej.
- Rozstaw osi w obu generacjach (T33 i T32) jest niemal identyczny i wynosi około 2705 mm.
- Prześwit X-Traila waha się od 192 mm do 210 mm, co wpływa na jego zdolności terenowe.
- Nowa generacja (T33) jest nieznacznie dłuższa i szersza od poprzednika (T32).

Kluczowe wymiary nowego Nissana X-Trail (T33) – co dokładnie mówią liczby?
Najnowsza, czwarta generacja Nissana X-Trail (T33) prezentuje się jako solidny i przestronny SUV, idealnie wpisujący się w potrzeby rodzin. Mierząc 4680 mm długości, 1840 mm szerokości (bez lusterek, z lusterkami to 2065 mm) oraz 1725 mm wysokości, X-Trail T33 plasuje się w średniej, ale wciąż imponującej półce w segmencie rodzinnych SUV-ów. Jego gabaryty zapewniają komfortową przestrzeń wewnętrzną, jednocześnie pozostając na tyle kompaktowymi, by nie sprawiać nadmiernych problemów w miejskim ruchu. To auto, które z powodzeniem może pełnić rolę głównego pojazdu rodzinnego, oferując zarówno przestronność, jak i nowoczesny design.
Rozstaw osi, wynoszący 2705 mm, jest jednym z kluczowych wymiarów wpływających na przestronność kabiny. Długi rozstaw osi w X-Trailu T33 przekłada się na realnie dużą przestrzeń dla pasażerów na nogi, zwłaszcza w drugim rzędzie siedzeń. Dzięki temu nawet dorośli pasażerowie mogą podróżować komfortowo na dłuższych dystansach, bez uczucia ścisku. To istotna zaleta dla rodzin z dziećmi, które potrzebują miejsca na foteliki, a także dla tych, którzy często podróżują z kompletem pasażerów.Kolejnym ważnym parametrem jest prześwit, który w X-Trailu T33 waha się od 192 mm do 210 mm, w zależności od wersji. Co to oznacza w praktyce? Taki prześwit pozwala X-Trailowi z łatwością pokonywać krawężniki, nierówne drogi gruntowe czy leśne dukty, bez obaw o uszkodzenie podwozia. Choć nie jest to typowa terenówka, to jego podwyższone zawieszenie sprawia, że X-Trail z pewnością poradzi sobie na polnych drogach, zapewniając pewność i komfort podróży poza utwardzonymi szlakami. To czyni go wszechstronnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie możliwość zjechania z asfaltu.
| Wymiar | Wartość (T33) |
|---|---|
| Długość | 4680 mm |
| Szerokość (bez lusterek) | 1840 mm |
| Szerokość (z lusterkami) | 2065 mm |
| Wysokość | 1725 mm |
| Rozstaw osi | 2705 mm |
| Prześwit | 192 mm do 210 mm |

Pojemność bagażnika – czy to najważniejszy wymiar? Wszystko, co musisz wiedzieć
Pojemność bagażnika to często jeden z decydujących czynników przy wyborze rodzinnego SUV-a, a Nissan X-Trail T33 ma tu sporo do zaoferowania. W wersji 5-osobowej, analiza pojemności pokazuje pewne różnice w zależności od napędu. Wariant Mild Hybrid oferuje imponujące do 585 litrów przestrzeni bagażowej, co jest wartością wiodącą w klasie. Natomiast wersja e-POWER 2WD, ze względu na komponenty układu hybrydowego, dysponuje nieco mniejszym, ale wciąż bardzo praktycznym bagażnikiem o pojemności 575 litrów. Obie te wartości zapewniają wystarczającą przestrzeń na bagaże całej rodziny podczas wakacyjnych wyjazdów czy większych zakupów.
Dla tych, którzy potrzebują większej elastyczności, dostępna jest również wersja 7-osobowa. W konfiguracji 5-miejscowej, czyli z złożonym trzecim rzędem siedzeń, bagażnik oferuje do 485 litrów pojemności. Jest to nadal bardzo dobra wartość, choć nieco mniejsza niż w dedykowanej wersji 5-osobowej. Jednak ile przestrzeni bagażowej zostaje po rozłożeniu trzeciego rzędu siedzeń? W tym przypadku, przestrzeń ta jest symboliczna, często wystarczająca jedynie na kilka mniejszych toreb czy plecaków, co jest typowe dla większości 7-osobowych SUV-ów. Trzeci rząd siedzeń służy raczej do okazjonalnego przewozu dodatkowych pasażerów niż jako stałe miejsce do przewożenia dużego bagażu.
A co z maksymalną pojemnością po złożeniu foteli? Nissan X-Trail, podobnie jak inne SUV-y tej klasy, po złożeniu drugiego rzędu siedzeń (a w wersji 7-osobowej także trzeciego) oferuje znacznie powiększoną przestrzeń ładunkową. Uzyskujemy wtedy niemal płaską podłogę i pojemność, która z powodzeniem może przekroczyć 1500 litrów (dokładna wartość może się różnić w zależności od wersji). Taka konfiguracja sprawia, że X-Trail może z powodzeniem służyć do przeprowadzek mniejszych gabarytów, transportu mebli z marketu, sprzętu sportowego czy materiałów budowlanych. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które podkreśla wszechstronność tego modelu i jego zdolność do adaptacji do różnorodnych potrzeb rodzinnych.
| Konfiguracja / Wersja | Pojemność bagażnika (T33) |
|---|---|
| 5-osobowa (Mild Hybrid) | do 585 litrów |
| 5-osobowa (e-POWER 2WD) | 575 litrów |
| 7-osobowa (5-miejscowa konfiguracja) | do 485 litrów |
| Maksymalna (po złożeniu foteli) | Znacznie powyżej 1500 litrów (szacunkowo) |
X-Trail T33 kontra T32 – czy nowa generacja znacząco urosła?
Porównując wymiary Nissana X-Trail generacji T33 z jego poprzednikiem, modelem T32, dostrzegamy ewolucję, a nie rewolucję. Nowa generacja jest nieznacznie dłuższa i szersza, co ma na celu poprawę proporcji i zapewnienie jeszcze większej stabilności. Długość T33 wynosi 4680 mm, podczas gdy T32 wahała się od 4640 mm do 4690 mm. Szerokość T33 (bez lusterek) to 1840 mm, co stanowi wzrost o 20 mm w stosunku do 1820 mm w T32. Wysokość również delikatnie wzrosła, z 1695-1710 mm w T32 do 1725 mm w T33. Te subtelne zmiany sprawiają, że T33 wygląda nowocześniej i bardziej masywnie, zachowując jednocześnie zwinność.
| Wymiar | X-Trail T33 | X-Trail T32 |
|---|---|---|
| Długość | 4680 mm | 4640 mm do 4690 mm |
| Szerokość | 1840 mm (bez lusterek) | 1820 mm |
| Wysokość | 1725 mm | 1695 mm do 1710 mm |
| Rozstaw osi | 2705 mm | 2705 mm / 2706 mm |
| Prześwit | 192 mm do 210 mm | 210 mm |
| Pojemność bagażnika (5-osobowa) | do 585 litrów | od 550 litrów |
Jak zmieniły się wymiary wewnętrzne i pojemność bagażnika względem poprzednika? Pomimo niewielkich zmian w wymiarach zewnętrznych, rozstaw osi pozostał niemal identyczny (2705 mm dla T33 vs. 2705/2706 mm dla T32). To kluczowa informacja, ponieważ rozstaw osi jest głównym wyznacznikiem przestrzeni w kabinie. Oznacza to, że przestronność dla pasażerów na nogi jest bardzo podobna w obu generacjach. Nowa generacja T33 oferuje jednak nieco większą pojemność bagażnika w wersji 5-osobowej (do 585 litrów vs. od 550 litrów w T32), co jest wynikiem lepszego zagospodarowania przestrzeni. Według danych Automoli.com, te optymalizacje pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie dostępnego miejsca.
Analizując te dane, można stwierdzić, że obie generacje oferują bardzo dobry stosunek wymiarów zewnętrznych do przestronności, co jest charakterystyczne dla X-Traila. Jednakże, dzięki minimalnym zwiększeniom szerokości i wysokości oraz udoskonaleniom w projekcie wnętrza, T33 wydaje się nieco bardziej dopracowany pod kątem komfortu i praktyczności. Nie jest to jednak drastyczna zmiana, która miałaby zdyskwalifikować poprzednią generację. Można powiedzieć, że T33 to ewolucja sprawdzonej koncepcji, która stała się jeszcze bardziej funkcjonalna. Co ciekawe, prześwit w T33 jest nieco mniejszy w niektórych wersjach (od 192 mm) niż standardowe 210 mm w T32, co może mieć marginalny wpływ na zdolności terenowe, ale poprawia stabilność na asfalcie. Według Automoli.com, te subtelne różnice są celowym zabiegiem inżynierów Nissana.
Praktyczne znaczenie wymiarów X-Traila – jak wpływają na codzienne użytkowanie?
Wymiary Nissana X-Trail mają bezpośrednie przełożenie na jego użyteczność w codziennym życiu. Parkowanie w miejskiej dżungli: czy 4,68 metra długości to problem? Z pewnością nie jest to małe auto, a jego długość wymaga pewnej wprawy i uwagi, zwłaszcza w ciasnych miejscach parkingowych. Jednak współczesne systemy wspomagania parkowania, takie jak kamery 360 stopni czy czujniki parkowania, znacząco ułatwiają ten proces. W praktyce, kierowcy szybko adaptują się do gabarytów X-Traila, a jego podwyższona pozycja za kierownicą zapewnia doskonałą widoczność, co jest dużym atutem.
Kluczowym aspektem manewrowania jest również średnica zawracania. W przypadku Nissana X-Trail T33 wynosi ona 11,1 metra. Co to oznacza przy manewrowaniu na parkingu? Jest to wartość typowa dla SUV-ów tej wielkości i pozwala na stosunkowo łatwe zawracanie i parkowanie nawet w ograniczonych przestrzeniach. Nie jest to rekordowo mały promień, ale w połączeniu z precyzyjnym układem kierowniczym i wspomnianymi systemami asystującymi, manewrowanie X-Trailem na parkingu czy w ciasnych uliczkach nie powinno stanowić większego wyzwania dla doświadczonego kierowcy.
Odnosząc się do wymiarów wewnętrznych i komfortu podróży, Nissan X-Trail, dzięki swojemu rozstawowi osi i ogólnym gabarytom, oferuje bardzo dobrą przestronność. Ile realnie miejsca jest nad głową i na szerokość w ramionach? W typowym dla SUV-ów tej klasy stylu, zarówno z przodu, jak i w drugim rzędzie siedzeń, miejsca nad głową jest pod dostatkiem nawet dla wysokich osób. Podobnie jest z szerokością w ramionach – dwoje dorosłych pasażerów będzie podróżować komfortowo, a nawet trójka dzieci zmieści się bez problemu. Wersja 7-osobowa, choć oferuje dodatkowe miejsca, w trzecim rzędzie przestrzeń jest przeznaczona raczej dla dzieci lub na krótkie dystanse. Ogólnie rzecz biorąc, X-Trail to pojazd, który stawia na komfort i funkcjonalność, zapewniając przyjemne warunki podróży dla całej rodziny.
