Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


Kalle Rovanperä pewnie wygrywa Rajd Estonii

Napisane przez dnia 24 lipca 2023

Kalle Rovanperä po raz trzeci z rzędu zwyciężył w Rajdzie Estonii, powiększając tym samym punktową przewagę dla TOYOTA GAZOO Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA.

Kierowca Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID był bezkonkurencyjny na jednej z najszybszych tras w całym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC). Lider klasyfikacji WRC, wspólnie ze swoim pilotem Jonne Halttunenem zaliczyli w Estonii jeden z najlepszych dotychczasowych występów.

Fińska załoga Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID objęła prowadzenie już w piątek, pomimo konieczności otwierania trasy i jazdy jak pierwsi po mało przyczepnej wierzchniej warstwie szutrowych dróg. Rovanperze udało się jednak wygrać po kolei trzy ostatnie z siedmiu odcinków specjalnych rozgrywanych tego dnia. To był jednak dopiero przedsmak popisowej jazdy lidera zespołu TOYOTA GAZOO Racing. Przez dwa następne dni Rovanperä był już nie do zatrzymania i konsekwentnie wygrywał wszystkie kolejne odcinki specjalne, włącznie z finałowym Power Stage. “To niesamowite uczucie odnieść 10. zwycięstwo w WRC i wygrać w Estonii po raz trzeci z rzędu. Dla mnie to naprawdę świetny rajd, który zawsze lubiłem. Ten weekend był wyjątkowy dzięki wygranej na wszystkich odcinkach od sobotniego poranka”. – mówił Kalle Rovanperä.

Młody kierowca osiągnął w Estonii niezwykłą serię 13 nieprzerwanych zwycięstw na odcinkach specjalnych w trakcie jednego rajdu, stając się tym samym pierwszym od 15 lat kierowcą w WRC, któremu udało się tego dokonać. Dało mu to na mecie 30 punktów, dzięki czemu na pięć rund przed końcem sezonu prowadzi z dużą 55 punktową przewagą nad kolegą z zespołu Elfynem Evansem. “Myślę, że pokazaliśmy nasze tempo i możliwości GR YARISA Rally1 HYBRID, więc jestem naprawdę szczęśliwy. Wykonaliśmy z Jonne dobrą robotę, jadąc z taką prędkością bez żadnych błędów i cały czas naciskając”. – dodał na mecie Rovanperä.

Czwartemu na mecie Elfynowi Evansowi, pilotowanemu przez Scotta Martina, udało się utrzymać drugie miejsce w klasyfikacji rocznej kierowców, jednak dzielą go już tylko 2 punkty od rywala za nim. Evans do końca walczył o miejsce na podium i ukończył rajd o zaledwie 7,3 sekundy za trzecią załogą, zdobywając także cenne 4 punkty za drugie miejsce na Power Stage.

Prowadzący trzecią Toyotę GR YARIS Rally1 HYBRID Takamoto Katsuta i jego pilot Aaron Johnston zajęli siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, tracąc tylko 0,3 sekundy do szóstej załogi.

Dzięki zwycięstwu Rovanpery i dobrej jeździe Evansa TOYOTA GAZOO Racing powiększyła swoją przewagę w klasyfikacji producentów do 57 punktów.

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA przeniosą się z Estonii do Finlandii, gdzie w dniach 3-6 sierpnia na szutrowych drogach w okolicach miasta Jyväskylä zaplanowano dziewiątą rundę sezonu. Dla TOYOTA GAZOO Racing to domowy rajd, ponieważ baza zespołu znajduje się nieopodal parku serwisowego. Rajd Finlandii to najszybsza runda w kalendarzu WRC, słynąca z różnych tras i bardzo wielu dalekich skoków rajdowych samochodów.

Wyniki Rajdu Estonii 2023:
1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2h36m03.1s
2. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +52.7s
3. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +59.5s
4. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1m06.8s
5. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +2m21.1s
6. Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Rally1 HYBRID) +3m09.9s
7. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +3m10.2s
8. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) +6m25.6s
9. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +9m54.1s
10. Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) +10m03.8s