motoradio24.pl

Peugeot 3008 - Jaki silnik wybrać - Uniknij typowych problemów

Józef Krupa.

1 kwietnia 2026

Pomarańczowy Peugeot 3008 na tle górskich krajobrazów. Zastanawiasz się, jaki silnik wybrać do tego modelu?

Spis treści

Wybór odpowiedniego silnika to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy, kupując samochód – zwłaszcza w przypadku tak popularnego modelu jak Peugeot 3008. Od tej decyzji zależą nie tylko codzienne koszty eksploatacji i komfort jazdy, ale także potencjalna awaryjność i wartość rezydualna pojazdu. Peugeot 3008 przeszedł znaczącą ewolucję, zmieniając się z crossovera w pełnoprawnego SUV-a, a wraz z tym ewoluowała również gama dostępnych jednostek napędowych. Różnice między generacją drugą (2016-2023) a najnowszą, trzecią (od 2023), są na tyle duże, że wymagają dogłębnej analizy.

Celem tego artykułu jest dostarczenie kompleksowej wiedzy, która pomoże Ci podjąć świadomą decyzję, niezależnie od tego, czy rozważasz zakup używanego egzemplarza z rynku wtórnego, czy też myślisz o nowym modelu. Przyjrzymy się każdej jednostce napędowej, analizując jej mocne i słabe strony, typowe problemy oraz rekomendowane warunki użytkowania.

Wybór silnika w Peugeot 3008 – klucz do satysfakcji z jazdy

  • Druga generacja (2016-2023) oferuje silniki benzynowe PureTech (1.2, 1.6), diesle BlueHDi (1.5, 2.0) oraz hybrydy Plug-in.
  • Największe bolączki to pasek rozrządu w kąpieli olejowej w 1.2 PureTech oraz problemy z systemem AdBlue w dieslach.
  • Trzecia generacja (od 2023) stawia na elektryfikację: 1.2 Hybrid (z łańcuchem rozrządu), 1.6 Plug-in Hybrid i pełne elektryki E-3008.
  • Wybór silnika powinien być dopasowany do profilu użytkowania: miasto, trasy czy dynamiczna jazda.
  • Rygorystyczny reżim serwisowy jest kluczowy dla długowieczności wielu jednostek napędowych, zwłaszcza 1.2 PureTech.

Silnik w Peugeot 3008. Zastanawiasz się, jaki silnik wybrać? Oto widok jednostki napędowej.

Peugeot 3008 – którą wersję silnikową wybrać, by nie żałować? Analiza rynku wtórnego i nowych modeli

Decyzja o wyborze silnika w Peugeot 3008 to znacznie więcej niż tylko kwestia mocy czy spalania. To inwestycja, która będzie rzutować na Twoje doświadczenia z samochodem przez kolejne lata. Różnice w kosztach eksploatacji, potencjalnej awaryjności, a także komforcie i dynamice jazdy mogą być naprawdę znaczące. Odpowiednio dobrana jednostka napędowa zapewni satysfakcję i spokój ducha, podczas gdy niewłaściwy wybór może prowadzić do frustracji i nieprzewidzianych wydatków.

Wraz z przejściem Peugeota 3008 z roli kompaktowego crossovera w pełnoprawnego SUV-a, gamę silnikową również poddano istotnym modyfikacjom. Druga generacja (2016-2023) oferowała szeroki wachlarz opcji – od małych, turbodoładowanych benzyn, przez oszczędne diesle, aż po zaawansowane hybrydy Plug-in. Trzecia generacja (od 2023) to już zupełnie inna bajka, z silnym naciskiem na elektryfikację i całkowite pożegnanie z klasycznymi jednostkami wysokoprężnymi. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez te zmiany, analizując każdą opcję, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Silnik w Peugeot 3008. Zastanawiasz się, jaki silnik wybrać? Ten widok pod maską może pomóc w podjęciu decyzji.

Używany Peugeot 3008 II (2016-2023) – silnikowe dylematy na rynku wtórnym

Druga generacja Peugeota 3008 to wciąż bardzo popularny wybór na rynku wtórnym. Oferuje ona zróżnicowaną paletę silników, które zaspokoją potrzeby wielu kierowców. Jednak, jak to często bywa w przypadku używanych samochodów, kluczowe jest zrozumienie specyfiki każdej jednostki, jej zalet, wad oraz potencjalnych problemów. Przyjrzyjmy się im bliżej, abyś wiedział, na co zwrócić uwagę.

Silnik Moc (KM) Typ (benzyna/diesel/hybryda) Główne zalety Główne wady/problemy Rekomendacje
1.2 PureTech 130 Benzyna Dobra dynamika w mieście, rozsądne spalanie Pasek rozrządu w kąpieli olejowej, wrażliwy na serwis Głównie miasto, krótkie trasy, z rygorystycznym serwisem
1.6 THP/PureTech 165/180 Benzyna Dobra dynamika, wysoka kultura pracy Potencjalny nagar (THP), wymaga regularnego serwisu Miasto i trasa, dla szukających dynamiki
1.5 BlueHDi 130 Diesel Niskie spalanie, wystarczająca dynamika (z EAT8) Problemy z systemem AdBlue (czujniki) Dłuższe dojazdy, trasy, z świadomością problemów AdBlue
2.0 BlueHDi 150/180 Diesel Wysoka kultura pracy, duża trwałość, dobra dynamika Potencjalne problemy z DPF/AdBlue przy jeździe miejskiej Długie trasy, holowanie, dla "długodystansowców"
Hybrid/Hybrid4 225/300 Hybryda Plug-in Doskonałe osiągi, możliwość jazdy EV, niskie spalanie (z ładowaniem) Wysoka cena zakupu, zależność od regularnego ładowania Dla osób z możliwością ładowania, ceniących osiągi i ekologię

Silniki benzynowe PureTech – czy mały silnik to dobry wybór?

1.2 PureTech 130 KM: zaskakująca dynamika i jedno poważne "ale"

Trzycylindrowa jednostka 1.2 PureTech o mocy 130 KM to silnik, który potrafi zaskoczyć. Mimo niewielkiej pojemności, dzięki turbodoładowaniu, oferuje naprawdę dobrą dynamikę w warunkach miejskich i na krótkich trasach. Spalanie również utrzymuje się na rozsądnym poziomie, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla wielu kierowców. Jednakże, nie można pominąć jego największej wady: paska rozrządu pracującego w kąpieli olejowej. Ten element, zamiast być suchy, jest zanurzony w oleju silnikowym. Niestety, z czasem pasek może się łuszczyć, a jego drobinki zatykają układ smarowania, co w skrajnych przypadkach prowadzi do zatarcia silnika.

Aby uniknąć katastrofy, kluczowy jest rygorystyczny reżim serwisowy. Oznacza to częste wymiany oleju – najlepiej co 10-15 tys. km, a nie co 20-30 tys. km, jak zalecają niektóre serwisy. Niezwykle ważna jest również odpowiednia specyfikacja oleju, zgodna z normami producenta. Zaniedbanie tych zaleceń to prosta droga do kosztownych napraw. Według danych Peugeot-Forum.pl, problemy z paskiem rozrządu w 1.2 PureTech są jednym z najczęściej zgłaszanych na forach, co podkreśla skalę wyzwania dla właścicieli.

1.6 THP / PureTech 180 KM: cztery cylindry dla wymagających. Czy jest wolny od wad?

Jeśli oczekujesz większych osiągów i wyższej kultury pracy, czterocylindrowa jednostka 1.6 THP/PureTech 165/180 KM będzie znacznie lepszą opcją. Wersja 1.6 PureTech 180 KM, dostępna w późniejszych rocznikach drugiej generacji, jest uważana za poprawioną względem starszych 1.6 THP, które borykały się z problemami takimi jak nagar na zaworach czy usterki napinacza łańcucha rozrządu. Nowsza odmiana jest bardziej dopracowana i mniej problematyczna.

Mimo to, nadal podkreślam konieczność uwagi serwisowej. Silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa są z natury bardziej podatne na nagar, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji miejskiej. Regularna wymiana oleju, stosowanie paliwa dobrej jakości oraz okresowe "przedmuchanie" silnika na trasie pomogą utrzymać go w dobrej kondycji. To mocna i dynamiczna jednostka, która zapewnia przyjemność z jazdy, ale nie jest całkowicie bezobsługowa.

Silniki diesla BlueHDi – oszczędność na trasie, ale co z miastem?

1.5 BlueHDi 130 KM: następca legendy i jego współpraca z automatem EAT8

Jednostka 1.5 BlueHDi o mocy 130 KM to godny następca popularnego 1.6 BlueHDi. Jest to silnik, który cenię za bardzo niskie spalanie, zwłaszcza w trasie, oraz wystarczającą dynamikę do codziennej jazdy. Szczególnie dobrze współpracuje z 8-biegowym automatem EAT8, tworząc zgrany i komfortowy duet. Jeśli pokonujesz regularnie dłuższe dystanse, ta jednostka może być bardzo ekonomicznym wyborem.

Niestety, jak w przypadku większości nowoczesnych diesli, główną bolączką są problemy z systemem oczyszczania spalin AdBlue. Najczęściej zawodzą czujniki w zbiorniku mocznika, co potrafi unieruchomić pojazd lub drastycznie ograniczyć jego moc. Naprawy bywają kosztowne, a problem ten dotyka wielu modeli z koncernu PSA. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli planujesz głównie jazdę miejską, która sprzyja problemom z układem AdBlue i filtrem DPF.

2.0 BlueHDi 150/180 KM: pancerna jednostka dla "długodystansowców"

Silnik 2.0 BlueHDi w wersjach 150 KM i 180 KM to prawdziwy "koń pociągowy" w gamie Peugeota 3008. Jest ceniony za wysoką kulturę pracy, imponującą dynamikę i ogólną trwałość. To idealny wybór dla osób, które regularnie pokonują długie trasy, często podróżują z pełnym obciążeniem lub holują przyczepę. Zapewnia on komfortową i dynamiczną jazdę, bez wysiłku radząc sobie z autostradowymi prędkościami.

Podobnie jak w przypadku 1.5 BlueHDi, użytkownicy powinni pamiętać o potencjalnych kosztach związanych z filtrem DPF (filtr cząstek stałych) i układem AdBlue. Chociaż 2.0 BlueHDi jest mniej wrażliwy na jazdę miejską niż mniejszy diesel, to jednak dominująca eksploatacja w korkach może prowadzić do szybszego zapchania DPF-u i problemów z AdBlue. Przy odpowiedniej eksploatacji i serwisie, jest to jednak jedna z najbardziej niezawodnych jednostek w gamie.

Hybrydy Plug-in – czy inwestycja w prąd się opłaca?

Peugeot 3008 drugiej generacji oferował również zaawansowane wersje hybrydowe Plug-in (Hybrid/Hybrid4). Dostępne były odmiany o mocy 225 KM (z napędem na przód) oraz 300 KM (z napędem na cztery koła, Hybrid4). Te jednostki charakteryzują się doskonałymi osiągami i możliwością jazdy w trybie czysto elektrycznym na dystansie kilkudziesięciu kilometrów. To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dynamikę, niskie spalanie (przy regularnym ładowaniu) i możliwość bezemisyjnej jazdy w mieście.

Należy jednak pamiętać, że są to najdroższe opcje w gamie, zarówno pod względem zakupu, jak i potencjalnego serwisu skomplikowanego układu hybrydowego. Ich opłacalność zależy w dużej mierze od możliwości regularnego ładowania akumulatora – w domu lub w pracy. Bez częstego ładowania, hybryda Plug-in staje się cięższym i mniej ekonomicznym samochodem benzynowym.

Silnik Peugeota 3008. Zastanawiasz się, jaki silnik wybrać? Oto szczegóły jednostki napędowej.

Największe bolączki silników w Peugeot 3008 II – na co uważać przed zakupem?

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. W przypadku Peugeota 3008 drugiej generacji, kilka problemów silnikowych stało się szczególnie głośnych i wymaga szczególnej uwagi. Poznanie ich mechanizmu, sposobów unikania oraz potencjalnych kosztów napraw jest kluczowe dla świadomego wyboru.

Pasek rozrządu w kąpieli olejowej w 1.2 PureTech – jak uniknąć katastrofy?

Problem z paskiem rozrządu w silniku 1.2 PureTech to bez wątpienia najpoważniejsza bolączka tej jednostki. Mechanizm awarii jest następujący: pasek, który powinien być trwały, z czasem zaczyna się łuszczyć pod wpływem oleju silnikowego. Drobinki gumy dostają się do układu smarowania, zatykając sitko pompy oleju, a w konsekwencji prowadząc do spadku ciśnienia oleju i ryzyka zatarcia silnika. To nie jest kwestia "czy", ale "kiedy" dojdzie do problemu, jeśli nie zostanie podjęta odpowiednia profilaktyka.

Aby uniknąć katastrofy, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących interwałów wymiany oleju (maksymalnie co 10-15 tys. km, a nie co 20-30 tys. km, jak to bywa w instrukcjach) oraz stosować olej o odpowiedniej specyfikacji, zgodnej z normą producenta (np. PSA B71 2312). Przy zakupie używanego egzemplarza z tym silnikiem, koniecznie sprawdź historię serwisową. Zwróć uwagę na interwały wymiany oleju. Warto również poprosić o zdjęcie miski olejowej lub inspekcję paska rozrządu – jego wygląd (spękania, łuszczenie) może wiele powiedzieć o jego stanie. Koszt wymiany paska to kilkaset złotych, ale naprawa zatartego silnika to już wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Problemy z AdBlue w dieslach – czy da się z tym żyć?

System AdBlue, niezbędny do spełnienia norm emisji spalin w nowoczesnych dieslach BlueHDi, jest niestety źródłem wielu problemów. Najczęściej zawodzą czujniki poziomu mocznika w zbiorniku, co prowadzi do wyświetlania komunikatów o błędach, a w konsekwencji do ograniczenia mocy silnika lub nawet unieruchomienia pojazdu po przejechaniu określonego dystansu. Jest to szczególnie uciążliwe, gdyż awaria może pojawić się nagle i pozostawić nas bez samochodu.

Konsekwencje tych awarii to nie tylko niedogodności, ale i koszty. Wymiana całego zbiornika AdBlue (często zintegrowanego z czujnikami) to wydatek rzędu 2-4 tys. złotych. Chociaż nie ma stuprocentowej metody na uniknięcie tych problemów, regularna eksploatacja na trasach jest znacznie korzystniejsza niż jazda miejska. Długie dystanse pozwalają na optymalną pracę systemu i rzadsze zastyganie mocznika. Jazda miejska, z częstymi startami i zatrzymaniami, potęguje ryzyko awarii. Pamiętaj, aby zawsze dolewać AdBlue, zanim poziom spadnie do minimum, i unikać podrabianych płynów.

Nagromadzenie nagaru w silnikach z wtryskiem bezpośrednim – profilaktyka i koszty

Problem nagromadzenia nagaru dotyczy wszystkich silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa, w tym jednostek 1.6 THP/PureTech. Wynika to z faktu, że paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do cylindra, omijając zawory dolotowe. W efekcie, na zaworach i w kanałach dolotowych osadzają się opary oleju i spaliny, tworząc twardy nagar. Ten nagar prowadzi do spadku mocy, zwiększonego spalania, nierównej pracy silnika, a nawet uszkodzeń. Według danych Peugeot-Forum.pl, problemy z nagarem w 1.6 THP były powszechne, co skłoniło producenta do modyfikacji w nowszych jednostkach PureTech.

Profilaktyka obejmuje regularną wymianę oleju (najlepiej co 10-15 tys. km), stosowanie paliwa wysokiej jakości, a także okresowe "przedmuchanie" silnika na trasie, czyli jazdę na wyższych obrotach. Można również stosować specjalne dodatki do paliwa, choć ich skuteczność bywa różna. Jeśli nagar już się nagromadził, dostępne są metody czyszczenia, takie jak dekarbonizacja (czyszczenie chemiczne) lub mechaniczne czyszczenie (np. piaskowanie orzechem włoskim). Koszty takich zabiegów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od stopnia zabrudzenia i wybranej metody.

Silnik HDi 16 w Peugeot 3008. Jaki silnik wybrać? Ten diesel to serce wielu aut.

Nowy Peugeot 3008 III (od 2023) – era elektryfikacji i pożegnanie z dieslem

Trzecia generacja Peugeota 3008 to prawdziwa rewolucja, szczególnie pod maską. Producent całkowicie zrezygnował z klasycznych silników wysokoprężnych, stawiając na elektryfikację. Nowa gama silnikowa to odpowiedź na rosnące wymagania ekologiczne i zmieniające się preferencje klientów. Przyjrzyjmy się innowacyjnym rozwiązaniom, które mają zapewnić lepsze wrażenia z jazdy i niższe emisje.

Silnik Moc (KM) Typ (miękka hybryda/Plug-in/elektryczny) Kluczowe cechy Zasięg (jeśli dotyczy) Dla kogo?
1.2 Hybrid 136 Miękka hybryda (MHEV) Łańcuch rozrządu, wsparcie elektryczne (50% jazdy EV w mieście) N/A Miasto, krótkie trasy, dla szukających ekonomii i spokoju (łańcuch)
1.6 Plug-in Hybrid 195 Hybryda Plug-in (PHEV) Ładowanie z gniazdka, dynamiczna jazda, niskie spalanie Do 87 km (WLTP) na prądzie Dla osób z możliwością ładowania, ceniących osiągi i ekologię
E-3008 210/230/320 Elektryczny (BEV) Cisza, dynamika, brak emisji, niskie koszty eksploatacji 525-700 km (WLTP) Dla entuzjastów EV, z dostępem do ładowania, na miasto i trasy

1.2 Hybrid 136 KM: miękka hybryda z łańcuchem rozrządu. Czy to rozwiązanie idealne?

Jedną z najważniejszych nowości w trzeciej generacji jest układ "miękkiej hybrydy" (MHEV) 1.2 Hybrid o mocy 136 KM. To, co ucieszy wielu potencjalnych nabywców, to fakt, że opiera się on na nowej generacji silnika 1.2, w którym problematyczny pasek rozrządu zastąpiono trwalszym łańcuchem. To znacząca zmiana, która powinna wyeliminować największą bolączkę poprzednika.

Silnik spalinowy jest tu wspomagany przez mały silnik elektryczny, zintegrowany z 6-biegową skrzynią dwusprzęgłową e-DCS6. System ten pozwala na odzyskiwanie energii podczas hamowania i wspomaganie silnika spalinowego, co przekłada się na niższe spalanie i płynniejszą jazdę. Producent deklaruje, że w warunkach miejskich system ten pozwala na jazdę w trybie czysto elektrycznym przez około 50% czasu, co jest imponującym wynikiem dla miękkiej hybrydy. To rozwiązanie wydaje się być bardzo obiecujące dla osób szukających ekonomicznego i niezawodnego napędu do miasta i na krótkie trasy.

1.6 Plug-in Hybrid 195 KM: większy zasięg na prądzie i nowa jakość jazdy

Dla tych, którzy oczekują jeszcze większej elektryfikacji i możliwości bezemisyjnej jazdy na dłuższych dystansach, Peugeot 3008 III oferuje hybrydę Plug-in 1.6 Hybrid o mocy 195 KM. Ta jednostka pozwala na ładowanie akumulatora z zewnętrznego źródła (gniazdka lub stacji ładowania) i oferuje imponujący zasięg na prądzie do 87 km (WLTP). To znacząca poprawa w stosunku do poprzedniej generacji.

Możliwość pokonywania codziennych dystansów wyłącznie na prądzie przekłada się na bardzo niskie koszty eksploatacji, pod warunkiem regularnego ładowania. Dodatkowo, połączenie silnika benzynowego z elektrycznym zapewnia doskonałą dynamikę i płynność jazdy. To opcja dla osób, które mają dostęp do ładowania w domu lub w pracy i cenią sobie komfort, osiągi oraz ekologiczny aspekt podróżowania.

Peugeot E-3008: co oferują w pełni elektryczne wersje?

Peugeot E-3008 to w pełni elektryczna odmiana, która stanowi szczyt elektryfikacji w gamie. Dostępne są różne konfiguracje z bateriami o zróżnicowanej pojemności, zapewniające zasięg od 525 do nawet 700 km (WLTP). To pozwala na swobodne podróżowanie zarówno po mieście, jak i na dłuższych trasach, minimalizując obawy o zasięg.

Zalety jazdy elektrycznej są niezaprzeczalne: cisza w kabinie, natychmiastowa dynamika, brak lokalnej emisji spalin i niższe koszty "paliwa" (prądu). Oczywiście, wyzwania to wciąż cena zakupu, która jest wyższa niż w przypadku wersji spalinowych i hybrydowych, a także dostępność infrastruktury ładowania, która w Polsce wciąż się rozwija. E-3008 to propozycja dla entuzjastów elektromobilności, którzy są gotowi na zmianę nawyków i cenią sobie nowoczesne technologie.

Który silnik w Peugeot 3008 jest dla Ciebie? Finalne rekomendacje

Po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych opcji w obu generacjach Peugeota 3008, czas na konkretne rekomendacje. Wybór idealnego silnika zależy przede wszystkim od Twojego stylu jazdy, miejsca zamieszkania oraz preferencji dotyczących kosztów i dynamiki.

Wybór do miasta i na krótkie dystanse: 1.2 PureTech (z głową) czy nowa hybryda?

Dla osób, które jeżdżą głównie po mieście i na krótkich dystansach, opcje są dwie. Jeśli rozważasz używaną drugą generację, 1.2 PureTech 130 KM może być dobrym wyborem ze względu na dynamikę i rozsądne spalanie. Pamiętaj jednak o bezwzględnym przestrzeganiu rygorystycznego reżimu serwisowego – częstej wymianie oleju o odpowiedniej specyfikacji. To klucz do uniknięcia poważnych problemów z paskiem rozrządu. Jeśli szukasz spokoju i pewności, że problem paska rozrządu masz z głowy, a jednocześnie chcesz ekonomicznej jazdy miejskiej, nowa miękka hybryda 1.2 Hybrid 136 KM z generacji III jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Dzięki łańcuchowi rozrządu i wsparciu elektrycznemu oferuje ona nie tylko niższe spalanie, ale i większą niezawodność.

Optymalny silnik na długie trasy i dla rodziny: niezawodny diesel czy mocna benzyna?

Dla osób pokonujących długie trasy, często z rodziną i bagażem, tradycyjnie diesle były najlepszym wyborem. W drugiej generacji 2.0 BlueHDi 150/180 KM to prawdziwy "długodystansowiec" – dynamiczny, oszczędny i trwały, pod warunkiem, że nie jest męczony w mieście. Mniejszy 1.5 BlueHDi 130 KM również sprawdzi się na trasie, ale w obu przypadkach należy mieć na uwadze potencjalne problemy z AdBlue. Jeśli nie chcesz diesla, a potrzebujesz mocy na trasę, 1.6 PureTech 180 KM z generacji II to dynamiczna i kulturalna jednostka benzynowa, która zapewni komfortowe podróżowanie, choć kosztem nieco wyższego spalania niż diesel.

Przeczytaj również: X-Trail wymiary - Porównanie generacji - Czy zmieści się w garażu?

Dla entuzjastów dynamiki: 1.6 PureTech kontra hybryda Plug-in

Jeśli dynamika i osiągi są dla Ciebie priorytetem, masz kilka interesujących opcji. W drugiej generacji 1.6 PureTech 180 KM oferuje bardzo dobre osiągi i przyjemność z jazdy. Jednak prawdziwą gratką dla entuzjastów są hybrydy Plug-in – zarówno 225 KM, jak i 300 KM (Hybrid4). Zapewniają one nie tylko doskonałe przyspieszenie, ale i możliwość dynamicznej jazdy w trybie elektrycznym. W trzeciej generacji, 1.6 Plug-in Hybrid 195 KM kontynuuje tę tradycję, oferując jeszcze większy zasięg na prądzie i nowoczesne rozwiązania. Wybór między mocną benzyną a hybrydą Plug-in sprowadza się do tego, czy masz możliwość regularnego ładowania. Jeśli tak, hybryda Plug-in zapewni nie tylko dynamikę, ale i potencjalnie niższe koszty eksploatacji.

Źródło:

[1]

https://peugeotforum.pl/peugeot-3008-ii-od-2016-jaki-silnik-wybrac-benzyna-diesel-hybryda-opinie-typowe-usterki-awarie-182

[2]

https://peugeotforum.pl/peugeot-3008-ii-od-2016-stylowy-suv-ktory-podbil-rynek-opinie-awarie-plusy-minusy-181

[3]

https://www.forumsamochodowe.pl/peugeot-3008-ii-najsensowniejsza-wersja-silnikowa-vt133679.htm

FAQ - Najczęstsze pytania

Do miasta w II gen. 1.2 PureTech (z rygorystycznym serwisem oleju). W III gen. idealny jest nowy 1.2 Hybrid z łańcuchem rozrządu i wsparciem elektrycznym, pozwalający na jazdę EV do 50% czasu, co obniża spalanie i emisje.

Największym problemem jest pasek rozrządu pracujący w kąpieli olejowej, który może się łuszczyć i zatykać układ smarowania, prowadząc do zatarcia silnika. Kluczowy jest rygorystyczny serwis: częsta wymiana oleju o odpowiedniej specyfikacji (co 10-15 tys. km).

Tak, zwłaszcza 2.0 BlueHDi (150/180 KM) jest ceniony za dynamikę, kulturę pracy i trwałość. Jest idealny na długie trasy. Należy jednak pamiętać o potencjalnych problemach z systemem AdBlue, szczególnie przy częstej jeździe miejskiej.

Wyróżnia go przede wszystkim łańcuch rozrządu zamiast problematycznego paska oraz wsparcie elektryczne MHEV. Pozwala na jazdę w trybie elektrycznym do 50% czasu w mieście, co obniża spalanie i zapewnia płynniejszą jazdę.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline

Tagi

peugeot 3008 jaki silnik wybraćpeugeot 3008 jaki silnik najlepszypeugeot 3008 silnik benzyna czy dieselpeugeot 3008 awaryjność silników
Autor Józef Krupa
Józef Krupa
Jestem Józef Krupa, doświadczonym analitykiem branżowym z wieloletnim zaangażowaniem w świat muzyki. Od ponad dziesięciu lat piszę o różnych aspektach tego fascynującego tematu, od recenzji albumów po analizy trendów rynkowych. Moja specjalizacja obejmuje zarówno muzykę popularną, jak i mniej znane gatunki, co pozwala mi dostarczać szeroką perspektywę na aktualne zjawiska w branży. W mojej pracy stawiam na obiektywizm i rzetelność, starając się uprościć skomplikowane dane i dostarczyć czytelnikom jasnych informacji. Zawsze dążę do tego, aby moje teksty były aktualne, a przedstawiane w nich fakty dokładne i dobrze zweryfikowane. Moim celem jest nie tylko informowanie, ale również inspirowanie czytelników do odkrywania nowych dźwięków i artystów.

Napisz komentarz