Aktualny utwór

Tytuł

Artysta


Wracają samochodowe wyścigi górskie

Napisane przez dnia 10 sierpnia 2020

Sezon mistrzostw Polski w sportach motorowych powoli wraca do normy. Jako pierwsze wystartowały wyścigi torowe w Poznaniu, właśnie zakończył się MARMA 29 Rajd Rzeszowski, nadszedł czas na Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski.

Cykl rozpocznie 23 Grand Prix Sopot – Gdynia, które zostanie rozegrane w dniach 14 – 16 sierpnia jako 1 i 2 Runda GSMP. Po długiej ponad 10 – miesięcznej przerwie ( nie odbyły się planowane wyścigi w Załużu, Limanowej i na Magurze Małastowskiej) ponad 50 kierowców zmierzy się z sopocką trasą, liczącą 3050 m. Lista zgłoszeniowa zostanie opublikowana 12 sierpnia.

Z powodu epidemii COVID – 19, w tym roku zrezygnowano z popularnego wśród licznych turystów odwiedzających Sopot Badania Kontrolnego na skwerze przy Molo. Piątkowe badanie samochodów (14.08 od godz. 11.30) , przeniesiono na rozległy parking przy Ergo Arena na pograniczu Sopotu i Gdańska (plac Dwóch Miast 1). Tegoroczne BK ma szczególny wymiar: po raz pierwszy sędziowie techniczni Polskiego Związku Motorowego oraz Zawodnicy zmierzą się z tzw. Performance Factor; wprowadzonymi przez FIA (Światowa Federacja Samochodowa) nowymi zasadami technicznego kwalifikowania aut do poszczególnych grup.

Zastosowane będą surowe procedury bezpieczeństwa: wszystkie osoby znajdujące się na terenie wyścigu będą musiały mieć założone maseczki bądź tzw. przyłbice, wszystkim będzie mierzona temperatura.
Podobne środki ostrożności stosowane będą podczas treningów i podjazdów wyścigowych 15 i 16 sierpnia. Wyjątkowo zawodów nie poprzedzi odprawa z Zawodnikami, wszystkie niezbędne informacje dotyczące zawodów zostaną przekazane w postaci krótkiego filmu instruktażowego.

Lesław Orski – Dyrektor 23 Grand Prix Sopot – Gdynia:
Wyścig otwiera tegoroczny, mocno ograniczony przez COVID – 19, sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Od początku, jako wieczny optymista, nie wyobrażałem sobie, abym nie miał możliwości w tym roku zorganizowania zawodów, choć ciągle istnieje ogromne niebezpieczeństwo. Sytuacja wymaga od nas wszystkich, także od Zawodników i miłośników sportów motorowych, którzy będą w tym czasie w Sopocie, poważnego traktowania zasad bezpieczeństwa. Noszenie przez wszystkich  prawidłowo założonych  maseczek na terenie wyścigu to rzecz oczywista, przypominam o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa także we wszystkich miejscach, gdzie gromadzi się większa ilość osób, np. obok trasy wyścigu. Życie w Sopocie normalnieje, odbywa się coraz więcej imprez kulturalnych czy sportowych, ale  przyznam, że nasi Goście,  turyści i przyjezdni nie do końca stosują zasady bezpieczeństwa; a przecież to od nas wszystkich zależy, jak przetrwamy ten trudny czas.


Nadmorskie zawody rozpoczną sezon GSMP PZM 2020. Kolejne Rundy zaplanowano zarówno w Polsce, jak i na Słowacji; dzięki rozwijającej się bliskiej współpracy pomiędzy PZM a SAMŠ. 3 i 4 Runda to Wyścig Górski Pezinok (SVK) 4 – 6 września, następnie kierowcy wrócą do Polski na 17.S Wyścig Górski Prządki (18 – 20 września), sezon powinny zakończyć zawody w Banovcach (Wyścig Jankov Vrsok) w dniach 25 – 27.09.